Преди дни от печат излезе втората книга на политическия и икономически анализатор Кузман Илиев, която носи името „България може сама“. В предаването „Събития и личности“ по Радио Благоевград, авторът подчерта, че заглавието на книгата има за цел да отправи апел към обществото за пробуждане.
„В историята ни сме показвали многократно, вземайки сложни и важни решения, че можем сами, че имаме политическа класа, която знае накъде трябва да върви България, за да избегне големите рискове. Тези неща сме ги позабравили и днес се държим така, все едно не можем сами. Постоянно трябва някой да ни каже какво да направим и нямаме абсолютно никакво национално самочувствие. Не знаем как да действаме, за да създадем една среда за просперитет и икономическо благоденствие на гражданите си.“, каза Илиев.
Той допълни, че книгата е разделена на три смислови части. В първата част основната тема, която авторът разисква, може да бъде определена като „политическа философия за здраво общество“. По думите му, за да оцелее едно общество, то трябва да стъпи на здрави темели. Да изповядва ценности и да има ценностна система, която подпомага неговото правилно и устойчиво развитие.
„Във втората смислова част на книгата си отправям поглед върху заветите от миналото. България е била в много по-сложни геополитически ситуации от сега, очертавам поуките и правя опит за анализ на това, как те всъщност са се отразили на реалността ни днес.“
Третата част на книгата засяга икономическата грамотност и рецептите за икономически прогрес, които могат да бъдат приложими и за България, допълни Кузман Илиев.
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..