Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благослав Михайлов: Платформата „Стража” предоставя достъпна информацията на гражданите

Основната ни цел е да правим информацията достъпна за гражданите, за да могат да взимат по-добри решения и да знаят какво се случва в държавата. Не да описват всичко с „ама те всички са маскари“, а да могат да видят обективно кой какъв е всъщност“. Това каза в интервю за Радио Благоевград Благослав Михайлов от платформата "Стража". Разбирането на екипа е, че гражданинът трябва да бъде стража на неговите избрани представители в Народното събрание. Да може да види неговия депутат, избран от неговия регион,  как е гласувал по даден въпрос, какво е казвал по дадени теми през годините, като тази информация е поднесена достъпно и разбираемо. 

Базата данни на платформата е уникална, структурирана е за 21 години назад, като са събрани изказванията на народните представители от стенограмите на Народното събрание и се свързват с техните профили. Благослав Михайлов е убеден, че чрез уеб технологии, чрез данни, гражданите могат да станат по-информирани и така да се подобри ефективността на тези процеси. Според него най-важната тема на този парламент са промените в изборния кодекс. „Сега ще е интересно да видим какво отражение ще имат и по какъв начин ще се променят тенденциите: дали с хартиената бюлетина едни партии ще са по-нагоре, дали повече хора ще гласуват, дали ще има повече нередности“. 

Интервюто с Благослав Михайлов можете да чуете в звуковия файл.

Благослав Михайлов е създател на платформата "Стража“. Той е на 26 години, завършил е специалността  "Изкуствен интелект" в Шефилдския университет и вече работи като програмист в България. Осъществява и редица  доброволчески инициативи и проекти в полза на обществото.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10