Стар автомобилен акумулатор за нов дефибрилатор. Интересната инициатива е на фондация „Първите три минути“, която се занимава с внедряване на съвременните стандарти и средства за оказване на първа помощ в България.
„Първата помощ в цял свят се развива непрекъснато. Има много нововъведения, едно от най-съществените е осигуряването на автоматични външни дефибрилатори, които могат да се използват от всеки свидетел на инцидент, а не само от медицинските лица в болниците“, разказва Александър Манушев, представител на фондацията.
Той и неговите съмишленици се опитват да внедряват подобни стандарти и у нас.
Именно затова от „Първите три минути“ започват кампанията за събиране на стари автомобилни акумулатори, които предават за рециклиране на лицензирана фирма. Със средствата от тях фондацията купува автоматични дефибрилатори, които монтира на обществени места.
„В цял свят нормална практика е общините да се грижат в това отношение за своите населени места, корпорациите го правят за своите служители. Разбира се, има места, където това нещо става с благотворителни инициативи. Ние сме направили няколко такива кампании. До момента сме осигурили един автоматичен дефибрилатор, който е монтиран в един от факултетите на Софийския университет. Частично сме финансирали закупуването на още един такъв апарат, който се намира в Ректората. В момента събираме акумулатори за следващ дефибрилатор, който да предоставим на обществено достъпно място“, казва Манушев.
Още за инициативата чуйте в звуковия файл.
Традиционна великденска благотворителна инициатива стартира в Брезник. Организира я местното Народно читалище „Просвещение 1870” и е под надслов „Подари усмивка”. В дните до 9 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или..
С огромен интерес в обединеното училище „Христо Ботев“ в село Долно Дряново, община Гърмен посрещнаха екипа на фондация „Българска памет“. Инициативата „Успешни за България хора, които са пример, от който да се учим“ среща учениците с бивши възпитаници на училището и други успели българи. “ Д-р Милен Врабевски представи седемте стъпки на успеха...
Пролетен концерт на класа по китара към НЧ „Никола Вапцаров – 1866“ в Благоевград подготвят Тодор Язовалийски и неговите ученици. В музикалното събитие участие ще вземат над 20 от възпитаниците на Язовалийски. Младите китаристи са на възраст от 7 до 17 години. Те ще представят уменията си в различни музикални жанрове на класическа, акустична..
Междуправителствената експертна група по климатичните промени(IPCC) е организация в рамките на ООН, която има за цел да обобщава състоянието на науката за климата и климатичните промени. На 20 март 2023 година IPCC публикува “Синтезиран доклад – Климатични промени 2023”, който казва, че светът има едва седем години, за да намали вредните емисии..
„ Пълно замръзване на река Дунав не сме имали от 1985 година, а най снежната зима, с най-дебела снежна покривка на много места е измерена през 1963 година или точно преди 60 години “, припомни за Радио Благоевград д-р Симеон Матев, асистент по климатология в катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ на Софийския университет и автор в..
Часът на Земята е най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на планетата. След броени часове тя ще стане факт за 16-а поредна година в повече от 190 държави, сред които и България. По традиция през последната събота на март милиони хора от цял свят ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки..
Община Благоевград се стреми непрекъснато да подобрява електронните услуги. Дигитализацията е важна за всеки един гражданин, тъй като той ще може да ползва публичните услуги на администрацията от разстояние, дори от чужбина, без да е необходимо да губи време и да идва на гише. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Дейвид Арабаджиев, секретар на..