Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница Спасова: Студените вълни носят риск за човешкото здраве

Най-уязвими на студа са възрастните хора; хронично болните от сърдечно – съдови, респираторни заболявания и диабет; бездомни хора; хора, които злоупотребяват с алкохол, наркотици. Особено внимание трябва да се обърне на тези, които работят навън, да се „нагоди“  режимът им спрямо ниските температури“, подчерта за Радио Благоевград Зорница Спасова, главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването, с докторска степен по климатология и активен член на авторския екип на платформата “Климатека“. „Студът увеличава риска от инфаркти, от инсулти. Да не забравяме травматизма, заради заледяванията и снежната покривка; пътно-транспортните произшествия са риск в такова студено време; податливост към настинки, вирусни заболявания, измръзвания, особено ако има вятър. В САЩ е забелязано, че риенето на сняг е много опасно, често се свързва с инфаркти. Освен това може да има проблеми с доставките на стоки от първа необходимост, прекъсване на електропроводи, на водопроводи“, посочи още младият учен и препоръча да се ограничи престоят на открито, защото дългият престой е рисков; да се ограничат излизанията сред природата, туризмът, особено във високите планини; да се обличаме добре, да пазим крайниците от измръзване, на всяка цена да носим шапка. 

За глобалното затопляне и студените вълни

Седмицата започна с така наречените ледени дни. Това означава, че температурата не са качва над нулата, дори и максималната температура е отрицателна. По прогноза това време ще се задържи 3-4 дни, след което отново минималните температури ще са доста ниски. В момента  може да се каже, че температурите са под нормалните, така че имаме значително студено време, дори и за месец февруари. Интересното е, че именно през февруари се наблюдават  най-често така наречените студени вълни или няколко дневно задържане на студеното време“.

За промените на климата и все по-често срещаните екстремни метеорологични явления

На пръв поглед звучи парадоксално, че имаме по-студено време. Особено, новините от САЩ са, че от вчера има невероятен рекорд от минус 77 градуса по Целзий, което някои сравняват с условията подобни на Марс.

Специален за там, изследванията на американските метеоролози е, че причината е влошаването на така наречения стратосферен полярен вихър. Това е традиционен метеорологичен модел, който е станал силно нестабилен, именно защото Арктика се затопля три пъти по-бързо,  отколкото останалия свят и това го прави силно нестабилен. Арктическият въздух не се задържа в рамките до 60 градуса географска ширина, а се разтича в южна посока, причинявайки екстремни студове.  С промяната на климата се наблюдава увеличаване на екстремните метеорологични явления, а студената вълна е едно от тези екстремни метеорологични явления“.

Интервюто със Зорница Спасова чуйте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България изпълнява критериите и е готова за еврото

България изпълнява всички основни Маастрихтски критерии за присъединяване към еврозоната. Това каза в ефира на Радио Благоевград икономистът Румен Гълъбинов. по думите му, страната отговаря на изискванията за инфлация, дълг, бюджетен дефицит и лихвени проценти, като в някои от тези показатели дори се намира в по-добра позиция от много страни членки на..

публикувано на 14.05.25 в 10:39
Георги Неделчев

Георги Неделчев: Спреният референдум за еврото е удар по правото на глас на гражданите

Икономистът Георги Неделчев, председател на Българския съюз за директна демокрация, изрази тревога и възмущение от решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне на президента Румен Радев предложението за произвеждане на национален референдум относно въвеждането на еврото от 2026 година. “В резултат на това решение, ходът..

публикувано на 14.05.25 в 10:27

Как се създава електролитна напитка с български билки и как се произвежда устойчив протеин от щурци

След вълнуващи финални презентации и силна конкуренция, трима победители от шести сезон на акселераторската програма Elevate към Американския университет в България (АУБ) получиха инвестиции, с които ще ускорят развитието на своите проекти. Журито присъди финансиране на създателите на електролитна напитка с български билки, на..

публикувано на 14.05.25 в 10:17

Над 15 600 000 лева е бюджетът на Община Брезник

Общинският съвет в Брезник гласува и одобри бюджета на общината за тази година, който възлиза на 15 622 000 лв. От тях държавната отговорност е в размер на 8 785 128 лв., а общинската - 6 836 918 лв. Най-много средства са заделени за функция “Образование“ - 4 711 006 лв. За жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на..

публикувано на 14.05.25 в 09:41
Злата Ризова

Злата Ризова: Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци

Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци, защото по този начин застрашавате здравето и сигурността не само на вашето дете, но и на всички останали участници в движението. Този призив отправи в ефира на Радио Благоевград Злата Ризова, обществен посредник в община Благоевград. Повод за разговора бе зачестилите инциденти с електрически..

публикувано на 13.05.25 в 10:20

„Смачкай проблема“ - една сбъдната детска мечта

Те мечтаха. Работиха. Бориха се. И макар, че не спечелиха награда в конкурс за екопроект, спечелиха нещо по-голямо – човек, който повярва в тяхната идея и ще я направи реалност. А идеята е наистина много атрактивна – набиране на средства за закупуване на машини за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета, които да бъдат поставени в различни..

публикувано на 12.05.25 в 10:38
Анна Начева

Анна Начева: Професията библиотекар е призвание, което не е за всеки

На 11 май отбелязахме Деня на библиотекаря, една интересна професия, със своя история, минало, настояще и бъдеще. Затова, не само по празнични поводи, трябва да почитаме хората, които са избрали тази професия. Оказва се, че днешните библиотекари спокойно можем да наречем съвременни будители, които влагат не само знания, но и сърце във своята..

публикувано на 12.05.25 в 10:31