Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радина Калдамукова: Агролесовъдството може да смекчи последиците от промените в климата

Намаляването на емисиите от аграрния сектор е сред основните  в стратегиите за адаптация към климатичните промени, защото делът му в създаването на парниковите газове е 24%, което е почти ¼ от общите глобални емисии. От друга страна, нарастването на температурата, сушите, увеличаването на екстремните явления се отразяват негативно на всички негови елементи, което води до намаление на добивите, икономически загуби, промени в цените и наличността на голяма част от селскостопанските продукти. Възраждането на добри стари практики, каквито са  агролесовъдството и горско-пасищните системи, са една от стратегиите за справяне с неблагоприятните последици от климатичните промени в аграрния сектор.  „Агролесовъдството е древна практика, която води началото си от преди 2 500 години. Това е  съзнателното интегриране на дървета със селскостопанска продукция и това се случва едновременно или последователно на единица земя“, поясни за слушателите на Радио Благоевград Радина Калдамукова,  магистър по геоекология, с интереси в областта на иновациите в земеделието, ентусиаст-градинар и привърженик на биоземеделието. Младият учени посочи предимства и добри практики в прилагането на  различни агро-лесовъдни системи, като: растениевъдство в алеи; ветровали и ветрозащитни пояси; крайречни буфери; горско-пасищни системи. За целите на агролесовъдството по-подходящи са старите местни и традиционни сортове, защото са по-успешно приспособени към по-ниска степен на култивиране и по-големи промени в климата, подчерта Радина Калдамукова и посочи, че  е „нужно стопаните да се преориентират от монокултурно към полукултурна земеделия, за да бъде цялата система по-устойчива“. 

 Интервюто с Радина Калдамукова чуйте в звуковия файл. 


 


 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Промените в Закона за ДДС ще изсветли бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51