„Силата на историята е познание и опи. Опит, който човек може много бавно да добива, ако го търси в настоящето, но много лесно – ако прочете редица книги“, подчерта в интервю за Радио Благоевград д-р Явор Митов, преподавател в Софийския университет и част от екипа на Регионалния исторически музей в град Кюстендил. „Историята не бива да пречи, но фактът, че хората са готови да спорят, дори да се скарат за история, говори за нейната голямо важност и значение“, каза младият учен и посочи, че отношението към паметниците е голям проблем в днешното българско общество. „Аз разчитам на демократичните принципи, че всеки паметник трябва да има своето място, да бъде поставен в това място. Широко скроеността на обществото би била гарант за запазването на нашето културно наследство, независимо дали го оценяваме като добри времена или като лоши времена“.
Д-р Явор Митов е един от авторите в новоизлезлия първи том на енциклопедията за Кюстендил, който обхваща периода от древността до Освобождението от османска власт. „Беше ми доверено да разработя един период от Средновековната история, тъй като аз се занимавам със Средновековие. Това за мен е много престижно и въпрос на голяма отговорност да се справя с поставената задача“, каза още историкът.
Интервюто с д-р Явор Митов чуйте в звуковия файл.
Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..