39-годишен мъж ще ходи отново, благодарение на иновативна операция в Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАРЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Използван е биологичен метод – присаждане на костен материал от тъканна банка от трупен донор, който по естествен начин подпомага зарастването на увредения крак.
„Пациентът е пострадал при пътно-транспортно произшествие - катастрофа с мотоциклет миналата година през лятото. Има операция по повод фрактура на бедрото, както и остра телесна травма на гръдния кош, но основният акцент е върху бедрената кост, която след операцията не зараства, имаше и инфекция. Особеното в случая е, че става дума за млад пациент, който беше инвалидизиран и ние приложихме метод, който е за използване на костен присадък от трупен донор за възстановяване на костния дефект и зарастване на костта, подпомагане на зарастването“ – поясни в интервю за предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград проф. Д-р Пламен Кинов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. По думите му този метод е подходящ и при по-възрастни пациенти, но акцентът е при младите да възстановят собствената си кост, тъй като заместването с изкуствени материали или с импланти, както в случая, не винаги е най-доброто при този пациент, който е активен, с високи натоварвания. Освен това много често се получава умора на материала – т.е. операцията след време се налага да бъде ревизирана – повторно да бъде изпълнена, за да се възстановят известни неточности или проблеми, които възникват във времето. Докато при възрастни пациенти целта е бързо възстановяване, което с изкуствен материал – имплант или метал, може да бъде осъществено максимално рано, а и при тях няма големи натоварвания – т.е. няма риск от износване или умора на материала.
Мъжът е лекуван оперативно в друга болница – фиксация с плака. През февруари 2023 г. се установява псевдоартроза на фрактурата /несрастване/, с данни за инфекция. Това налага повторна оперативна намеса. При нея травматолозите от УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ отстраняват металните импланти, при което се открива тежък костен дефект в областта на счупването.
„Основното в случая беше, че имаше и инфекция на фона на тежката травма оперативна интервенция с незарастване на костта и оформяне на дефект, тъй като пациентът дойде при нас 4 месеца след операцията. При липсваща кост на фона на инфекция е изключително трудно лечението и е проблемно да сложиш вътре материал, който е с чувствителен ефект – т.е. донорната кост е инертна и лесно микробът може да се ангажира и да се разпространи. Така че това е тънкостта да се извърши добре операцията, да се възстанови костта по биологичен начин, същевременно да се излекува и инфекцията, което ние успешно постигнахме“ – каза проф. Кинов. По думите му самото счупване се стабилизира с плака, която стабилизира двата края на костта, а поради инфекцията е добавено биологично активно стъкло, което има костно заместващ ефект. Освен това влияе локално върху локалната среда и променя чувствителността и спрямо инфекцията – т.е. създава неблагоприятна локална среда за инфекцията. По този метод има немалко направаени операции, костта започва да прораства и се възстановява като се образува нормална кост. Този процес е бавен, но в рамките на 6 месеца до година, а в някои случаи до 2 години, но функцията се възстановява значително по-бързо в рамките на няколко месеца. При по-тежките комплекни случаи, както е при този пациент, прогнозата е в рамките на 6 месеца да се възстанови нормалната функция на костта.
„Работим и в посока на изграждане, стимулиране на костообразуването чрез тъкънно моделиране. Т.е. ние имаме научни проекти, по които диферентираме стволови клетки в посока костообразуване и първоначалните резултати вече сме публикували. Няколко статии са обнадеждаващи и разширяваме нашите търсения в тази посока – да изградим материал, който да е матрица, върху която собствената кост на пациента да се изгради в лабораторни условия. Т.е. да не използваме трупен донор, а материал, който е култивиран в лабораторни условия и след това върху него вече се изгражда нормална кост“.
Прогнозата на проф. Пламен Кинов е, че в рамките на 2-3 години резултатите в тази посока ще бъдат обнадеждаващи.
Пациентът в момента се възстановява, чувства се добре и изпълнява програмата за рехабилитация в последващия период.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..