Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ИСУЛ спасиха крака на мъж с трансплантация на кост от трупен донор

39-годишен мъж ще ходи отново, благодарение на иновативна операция в Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАРЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Използван е биологичен метод – присаждане на костен материал от тъканна банка от трупен донор, който по естествен  начин подпомага зарастването на увредения крак.

„Пациентът е пострадал при пътно-транспортно произшествие - катастрофа с мотоциклет миналата година през лятото. Има операция по повод фрактура на бедрото, както и остра телесна травма на гръдния кош, но основният акцент е върху бедрената кост, която след операцията не зараства, имаше и инфекция. Особеното в случая е, че става дума за млад пациент, който беше инвалидизиран и ние приложихме метод, който е за използване на костен присадък от трупен донор за възстановяване на костния дефект и зарастване на костта, подпомагане на зарастването“ – поясни в интервю за предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград проф. Д-р Пламен Кинов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. По думите му  този метод е подходящ и при по-възрастни пациенти, но акцентът е при младите да възстановят собствената си кост, тъй като заместването с изкуствени материали или с импланти, както  в случая, не винаги е най-доброто при този пациент, който е активен, с високи натоварвания. Освен това много често се получава умора на материала – т.е. операцията след време се налага да бъде ревизирана –  повторно да бъде изпълнена, за да се възстановят известни неточности или проблеми, които възникват във времето.  Докато при възрастни пациенти целта е бързо възстановяване, което  с изкуствен материал – имплант или метал, може да бъде осъществено максимално рано, а и при тях няма големи натоварвания – т.е. няма риск от износване или умора на материала.

  Мъжът е лекуван оперативно в друга болница – фиксация с плака. През февруари 2023 г. се установява псевдоартроза на фрактурата /несрастване/, с данни за инфекция. Това налага повторна оперативна намеса. При нея травматолозите от УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ отстраняват металните импланти, при което се открива тежък костен дефект  в областта на счупването.


  „Основното в случая беше, че имаше и инфекция на фона на тежката травма оперативна интервенция с незарастване на костта и оформяне на дефект, тъй като пациентът дойде при нас 4 месеца след операцията. При липсваща кост на фона на инфекция е изключително трудно лечението и е проблемно да сложиш вътре материал, който е с чувствителен ефект – т.е. донорната кост е инертна и  лесно микробът може да се ангажира и да се разпространи. Така че това е тънкостта да се извърши добре операцията, да се възстанови костта по биологичен начин, същевременно да се излекува и инфекцията, което ние успешно постигнахме“ – каза проф. Кинов. По думите му самото счупване се стабилизира с плака, която стабилизира двата края на костта, а поради инфекцията е добавено биологично активно стъкло, което има костно заместващ ефект. Освен това влияе локално върху локалната  среда и променя чувствителността и спрямо инфекцията – т.е. създава неблагоприятна локална среда за инфекцията. По този метод има немалко направаени операции,  костта започва да прораства и  се възстановява като се образува нормална кост. Този процес е бавен, но в рамките на 6 месеца до година, а в някои случаи до 2 години, но функцията се възстановява значително по-бързо в рамките на няколко месеца. При по-тежките комплекни случаи, както е при този пациент, прогнозата е в рамките на 6 месеца да се възстанови нормалната функция на костта.

„Работим и в посока на изграждане, стимулиране на костообразуването чрез тъкънно моделиране. Т.е. ние имаме научни проекти, по които диферентираме стволови клетки в посока костообразуване и първоначалните резултати вече сме публикували. Няколко статии са обнадеждаващи и разширяваме нашите търсения в тази посока – да изградим материал, който да е матрица, върху която собствената кост на пациента да се изгради в лабораторни условия. Т.е. да не използваме трупен донор, а материал, който е култивиран в лабораторни условия и след това върху него вече се изгражда нормална кост“.

Прогнозата на проф. Пламен Кинов е, че в рамките на 2-3 години резултатите в тази посока ще бъдат обнадеждаващи.

Пациентът в момента се възстановява, чувства се добре и изпълнява програмата за рехабилитация в последващия период.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22