Факт е, че храните, които хората консумираме, влияят пряко на нашето психично благополучие. Това се отнася особено за дамите, които искат да изглеждат добре, не само в месеца на жената. И понеже, външният вид е отражение на вътрешното ни здравословно състояние, важно е да знаем с кои храни можем да си осигурим баланса – физически, психически и емоционален. Как да го постигнем? Потърсихме съветите на Любомира Димитрова, психотерапевт и експерт по спортно хранене.
Здравето е монета с две страни: психическа и физическа
„Това, което чувстваме отвътре, това, което вътрешно ни изпълва с благодат и с любов, това се проявява и в нашия материален свят около нас. Неведнъж сме коментирали, че не е важно какво консумираме, а в каква обстановка го правим. Чудесно е да имаме приятна компания, да запалим ароматна свещ и да пуснем любима, успокояваща мелодия“ – коментира за Радио Благоевград Любомира Димитрова.
Тя посъветва дамите да включват в менюто си повече плодове и зеленчуци, които могат да се приготвят по различни здравословни начини, а самата декорация да радва окото. Сладките изкушения са един от инструментите, с които можем да повишим настроението си, но те също могат да бъдат приготвени по здравословен начин.
„Меко авокадо с котидж сирене например, става един чудесен шоко крем. Лешников тахан с кокос и мед е лесен и бърз вариант да си приготвим течен шоколад върху бананови палачинки. Ядки с мед и кисело мляко са също чудесен и много балансиран вариант, с настъргани лимонови или портокалови корички, се получава чудесен десерт. Поднесени в подходящи купички с декорация от домашни целувки например, това би зарадвало небцето и на най-изтънчените кулинарни специалисти“, препоръча експертът по спортно хранене.
Психологията на храненето като начин на живот
Според психотерапевта Любомира Димитрова не бива да забравяме, че храната често свързваме с преживяно в детството ни. Затова и проблемите с храненето нерядко са свързани именно с този период от живота ни. Все повече хора търсят съветите на психолозите и психотерапевтите, за да се справят с определени хранителни проблеми.
„При мен идват хора за помощ, които се чувстват незначими. Те се опитват, колкото и грозно да звучи, чрез храната, буквално тъпчейки се с храна, да изглеждат по-значими, така че думата им да бъде чута. Но всъщност, проблемът се корени някъде в миналото и е хубаво да глътнем не просто хапчето, както се казва, а да намерим причината за проблема и да я изкореним“, сподели още психотерапевтът Любомира Димитрова.
Според нея, има и друг вид хора, които изпитват апатия към живота. Тогава се появяват паническите атаки, които ни сигнализират, че нещо не е наред. Като авто агресивна мярка идва и отказът от храна, което също е израз на тежък психически проблем. Затова, за тези неща трябва да се говори и с децата още от ранна детска възраст, за да ги предпазим в бъдеще от подобни хранителни разстройства и психически проблеми.
Пролетта е подходяща за диети
Любомира Димитрова е категорична, че наближаващата пролет е подходящ сезон за разтоварване на организма от натрупаните килограми през зимните месеци.
„Думата „диета“ като цяло, трябва да се превърне в един наш постоянен хранителен режим, в балансирано хранене. Нека го направим още днес, да не чакаме утре, вдругиден или другия месец. Винаги можем да поднесем вкусно приготвени ястия, а пролетта дава богат избор на плодове и зеленчуци. Хубаво е да избираме сезонните, но можем да консумираме и тези, които обичаме. Защото, важно е да овкусим живота, сетивата си и само по този начин, усмивката никога няма да слиза от нашите лица, а това е един кръговрат, който завърти ли се, няма как да не повлияе и върху нашата телесна структура“, допълни Любомира Димитрова, психотерапевт и експерт по спортно хранене.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомира Димитрова:
От 2008 година Народното читалище "Съгласие 2007"- село Жабокрът организира празник на зелника . „ Идват много хора от общината, от цялата страна, от Македония, Сърбия. Празникът ни става все по-голям и по-хубав “, разказа за Радио Благоевград Милена Стоименова, председател на читалището. Това е един от аргументите, читалището да предложи..
От днес, 11.11.2024 г. започва приемането на късометражни филми, /игрални и документални/ за участие във фестивала „Екранът е ваш“. Допускат се до 11 филма, всеки с продължителност не повече от 11 минути. Селекцията на получените ленти ще е дело на петчленно жури, което ще оценява само техническото качество на филмите. Публика ще излъчва по един..
Ирина Николова е продуцент в Телевизионния център в Благоевград, един от регионалните центрове на БНТ . В интервю за Радио Благоевград, по повод 65-та годишнина на обществената медия тя посочи, че запазената марка на ТВЦ – Благоевград са „ документалните филми с историческа тематика, за хора, които са оставили следа тук в региона - не само..
Национални академии на науките, в това число и БАН, Световната метеорологична организация, Европейският съюз на геонауките, Европейското геофизично общество - над 200 научни организации от целия свят отново предупредиха, че човекът е основната причина за съвременните промени в климата. Информацията съобщи за Радио Благоевград Николай Петков,..
„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..
Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..
Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..