„Надявам се да приключат късите парламенти и България да има малко по-стабилни политическа пролет и лято. Защото има доста повече проблеми, отколкото на всеки шест или девет месеца да ходим на изброи“, коментира за Радио Благоевград доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право. Възможността да се гласува с хартиени бюлетини не допринесе за значително нарастване на избирателната активност, посочи още доц. Киселова и подчерта сериозния проблем с видеонаблюдението при отчитане на резултатите в секционните комисии, „тъй като половината от изборните секции не са предавали в реално време, на живо, въпреки 6 555 000 лева, които бяха отделени за тази технология. Не ме разбирайте грешно, не искам да кажа, че не трябва да бъдат правени разходи за избори, но разходите по-скоро трябва да бъдат влагани в човешкия капитал, т.с, хората, които броят, които участват в изборната администрация, е много по-важно да бъдат обучени“.
Конституцията поставя срокове само за някои от елементите на процедурата, която предстои по свикване на новоизбрания парламент и консултациите за съставяне на правителство, каза още доц. Киселова. „Не е казано колко време трябва да продължат консултациите, преди да бъде връчен първият проучвателен мандат, защото е въпрос на конкретна конюнктура, на конкретна ситуация около какво ще се обединят партиите и колко време ще им трябва да подготвят програма и съответно членове на правителство. Така че не можем да кажем колко време, но според мен поне две седмици е разумен срок, тъй като ни предстоят и празнични дни – не само около Великден, но след това между първи май и Гергьовден. Но в момента, в който бъде връчен първия проучвателен мандат, сроковете стават малко по-стриктни “.
Доц. Киселова напомни, че до 9 април ЦИК трябва да обяви окончателния поименен състав на новоизбрания парламент и „оттам насетне Президентът може да ги свика на първо заседание още следващата седмица. Аз не мога да преценя към настоящия момент дали държавният глава ще го направи, но има такива индикации“.
Интервюто с доц. Наталия Киселова чуйте в звуковия файл.
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..