„Надявам се да приключат късите парламенти и България да има малко по-стабилни политическа пролет и лято. Защото има доста повече проблеми, отколкото на всеки шест или девет месеца да ходим на изброи“, коментира за Радио Благоевград доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право. Възможността да се гласува с хартиени бюлетини не допринесе за значително нарастване на избирателната активност, посочи още доц. Киселова и подчерта сериозния проблем с видеонаблюдението при отчитане на резултатите в секционните комисии, „тъй като половината от изборните секции не са предавали в реално време, на живо, въпреки 6 555 000 лева, които бяха отделени за тази технология. Не ме разбирайте грешно, не искам да кажа, че не трябва да бъдат правени разходи за избори, но разходите по-скоро трябва да бъдат влагани в човешкия капитал, т.с, хората, които броят, които участват в изборната администрация, е много по-важно да бъдат обучени“.
Конституцията поставя срокове само за някои от елементите на процедурата, която предстои по свикване на новоизбрания парламент и консултациите за съставяне на правителство, каза още доц. Киселова. „Не е казано колко време трябва да продължат консултациите, преди да бъде връчен първият проучвателен мандат, защото е въпрос на конкретна конюнктура, на конкретна ситуация около какво ще се обединят партиите и колко време ще им трябва да подготвят програма и съответно членове на правителство. Така че не можем да кажем колко време, но според мен поне две седмици е разумен срок, тъй като ни предстоят и празнични дни – не само около Великден, но след това между първи май и Гергьовден. Но в момента, в който бъде връчен първия проучвателен мандат, сроковете стават малко по-стриктни “.
Доц. Киселова напомни, че до 9 април ЦИК трябва да обяви окончателния поименен състав на новоизбрания парламент и „оттам насетне Президентът може да ги свика на първо заседание още следващата седмица. Аз не мога да преценя към настоящия момент дали държавният глава ще го направи, но има такива индикации“.
Интервюто с доц. Наталия Киселова чуйте в звуковия файл.
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..