На 22 април, в читалищния салон в санданското село Пирин, ще бъде прожектиран един от последните филми снимани в селото – „Кмет, овчар, вдовицата и Гинчовия змей“.
„Прожекцията ще е вечерта, очакваме читалищният салон, в който има около 200 места, да се напълни както с местни жители, така и с гости“, съобщи за Радио Благоевград кметът на село Пирин Георги Влахов. Догодина се планира серия от прожекции на всички филми, снимани досега в село Пирин.
Кметът се похвали, че в момента живописното, високопланинско селце, е превърнато отново в снимачна площадка, защото там се снима пореден филм от българо-германски екип.
Припомняме, че преди години в село Пирин бяха снимани кадри от известния игрален филм „Писмо до Америка“, след това населеното място бе декор за пълнометражния българо-германски филм „Жалейка“ на българската режисьорка и сценаристка Елица Петкова, която тогава беше студентка в Берлинската академия за кино и телевизия. И ако предпоследният филм, бе посветен на изчезващите хора, най-новият разказва за изчезващото животновъдство в района.
“Така, както намаляват хората, намаляват и животните”, коментира с тъга селският кмет и допълва:
„Стопяващото се население в селото бе повод именно тук да се снима филмът „Жалейка“, който получи и много международни награди. А, филмът, който се снима сега, е посветен на животните, на изчезващото животновъдство в района, което беше основен поминък на местните хора“.
През последните години обаче, се наблюдава положителна тенденция. Село Пирин става все по-популярно и посещавано от туристите, както от страната, така и от чужбина. За известността му помагат както поставените няколко дървени статуи – прословутата на Змея и на Свети Никола, така и сниманите там няколко филма.
„Предстои поставянето на още една дървена статуя, на местния Спиро Войвода. Щом сме се захванали и това ще стане“, категоричен е Георги Влахов.
Кметът споделя още, че все повече хора искат да се върнат на село, да заживеят в бащините къщи или да си купят такива, но проблемът с кадастралната карта на селото е сериозна причина, това да е невъзможно към този момент.
„Няма кадастрална карта на селото и това е проблем. Иначе, има желаещи да си купят къщи, обаче като няма кадастрална карта и не е узаконено жилището, няма как да стане. Преди 4 години тръгна да се прави кадастрална карта, но фирмата фалира и сега всичко започва пак отначало“, сподели още кметът на село Пирин Георги Влахов. Въпреки това, той е убеден, че животът в селото ще се възроди, благодарение на туристическия интерес, който се увеличава осезателно.
Чуйте подробностите в интервюто на Биляна Славчева с Георги Влахов:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..