Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На кино в село Пирин

3
Снимка: Георги Влахов

На 22 април, в читалищния салон в санданското село Пирин, ще бъде прожектиран един от последните филми снимани в селото – „Кмет, овчар, вдовицата и Гинчовия змей“.

„Прожекцията ще е вечерта, очакваме читалищният салон, в който има около 200 места, да се напълни както с местни жители, така и с гости“, съобщи за Радио Благоевград кметът на село Пирин Георги Влахов. Догодина се планира серия от прожекции на всички филми, снимани досега в село Пирин.

Кметът се похвали, че в момента живописното, високопланинско селце, е превърнато отново в снимачна площадка, защото там се снима пореден филм от българо-германски екип.

Припомняме, че преди години в село Пирин бяха снимани кадри от  известния игрален филм „Писмо до Америка“, след това населеното място бе декор за пълнометражния българо-германски филм „Жалейка“ на българската режисьорка и сценаристка Елица Петкова, която тогава беше студентка в Берлинската академия за кино и телевизия. И ако предпоследният филм, бе посветен на изчезващите хора, най-новият разказва за изчезващото животновъдство в района.

“Така, както намаляват хората, намаляват и животните”,  коментира с тъга селският кмет и допълва:

„Стопяващото се население в селото бе повод именно тук да се снима филмът „Жалейка“, който получи и много международни награди. А, филмът, който се снима сега, е посветен на животните, на изчезващото животновъдство в района, което беше основен поминък на местните хора“.

През последните години обаче, се наблюдава положителна тенденция. Село Пирин става все по-популярно и посещавано от туристите, както от страната, така и от чужбина. За известността му помагат както поставените няколко дървени статуи – прословутата на Змея и на Свети Никола, така и сниманите там няколко филма.

„Предстои поставянето на още една дървена статуя, на местния Спиро Войвода. Щом сме се захванали и това ще стане“, категоричен е Георги Влахов.

Кметът споделя още, че все повече хора искат да се върнат на село, да заживеят в бащините къщи или да си купят такива, но проблемът с кадастралната карта на селото е сериозна причина, това да е невъзможно към този момент.

„Няма кадастрална карта на селото и това е проблем. Иначе, има желаещи да си купят къщи, обаче като няма кадастрална карта и не е узаконено жилището, няма как да стане.  Преди 4 години тръгна да се прави кадастрална карта, но фирмата фалира и сега всичко започва пак отначало“, сподели още кметът на село Пирин Георги Влахов. Въпреки това, той е убеден, че животът в селото ще се възроди, благодарение на туристическия интерес, който се увеличава осезателно.

Чуйте подробностите в интервюто на Биляна Славчева с Георги Влахов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Доц. д-р Радин Цонев: Вирусните хепатити са „тихите убийци“ в обществото

Д-р Радин Цонев завършва медицина през 1988 г, 2 години отбива военна служба като авиолекар. Има 2 специалности-Вътрешни болести и Гастроентерология. 5 години стаж в МБАЛ-гр. Лом-Вътрешно отделение. 13 години стаж в Пета Градска болница, Клиника по Гастроентерелогия под ръководството на проф. Григор Мечков. От 2007г е член на екипа на МБАЛ-Токуда,..

публикувано на 08.10.24 в 13:46

Интересни събития по повод Духовния празник на Брезник

С богата програма тази година ще бъде отбелязан Духовният празник на град Брезник, който се отбелязва на 14 октомври-Петковден. Денят е обявен за такъв с решение на Общинския съвет през 2009 г. По този повод се организират редица съпътстващи събития, които започват от 8 октомври. „От незапомнени времена, Света Петка е закрилница на нашия..

публикувано на 07.10.24 в 14:42

Да опознаем съставните метеорологични събития, за да се научим да управляваме ефективно риска от бедствия

През последните десетилетия честотата на едновременните засушавания и горещи вълни се е увеличила с над 25% в големи части от Европа, САЩ и Индия. Опасностите, свързани с времето и климата, стават все по-комплексни, нарастват и зачестяват. Учените вече изследват  взаимовръзката между отделните съставни събития, тяхното познаване е ключово за..

публикувано на 07.10.24 в 09:37

Съвременният зоопарк е спасителен център за животните, природата и климата

Съвременният зоопаркът не е просто менажерия. На него все повече  се гледа като на важно място за съхранение на видовото разнообразие на животните. Зоопаркът е и информационен център за екологичните проблеми, засягащи животните, той е територия за науката. „ Вече целта не е само зоопарковете да привличат посетители, а да работят с научни..

публикувано на 07.10.24 в 09:31

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24