Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Герджикова:

При гастрит премахнете храната, която ви пречи – пържена, пакетирана!

Пролетта, колкото и да е красива, свежа, зелена,  е свързана и с изпитания за хора с хронични проблеми.  Причината е, че точно през преходните сезони се обострят заболявания като гастрита. Темата коменткира гл. ас. д-р Климентина Герджикова – дм, гастроентеролог  в  УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. 

Гастритът е обобщаващ термин за група от състояния, като общото между тях е възпалението на стомашната лигавица. Това възпаление може да доведе до ерозии. Възпалението и ерозиите могат да се случат внезапно – тогава казваме, че гастритът е остър. Ако се проявяват постепенно – той е хроничен. Острият гастрит ако не се лекува своевременно, може да стане хроничен“ – уточни д-р Герджикова.  По думите и гастритите могат да бъдат ерозивни и неерозивни. В първия случай възпалението довежда до ерозия на стомашната лигавица, а във втория, по-редкия, неерозивен гастрит, възпалението не индуцира ерозия.

   Най-честата причина за проявата на гастрит в световен мащаб е инфекцията с хеликобактер пилори, с която може да се зарази всеки.  Гастрит обаче могат да имат до 70% от негативните за хеликобактер пилори пациенти. При тези хора гастритът е възможно да се дължи например на прием на нестероидни противовъзпалителни средства, на тютюнопушене, консумация на алкохол.

   Друг тип гастрит е автоимунният, който се поражда от хронична автоагресивна атака към париеталните стомашни клетки, които са отговорни за синтезата на солната киселина. Те са отговорни и за метаболизма на витамин В12, за абсорбцията на желязо от храната. При тези болни, които най-често са жени, се стига до атрофичен гастрит с анемичен синдром.



Симптоми при гастрит – как да се справим?

„Много често гастритът е асимптоматичен – пациентите не се оплакват от нищо. И е много възможно такъв пациент да дебютира с кръвоизлив от гастрит. Също е характерна внезапната болка в епигастриума, гадене, повръщане, парене зад гръдната кост, ранното засищане, хълцане, затруднено преминаване на храната. Приемът на нестероидни противовъзпалителни средства, анамнезата за прием на алкохол, тютюнопушене са в посока на диагнозата“ – уточни д-р Герджикова и посочи начините за натуралното повлияване на симптомите и превенцията от повторната им поява.

  Да се премахне дразнещата храна  от диетата. Дразнеща е всяка храна, която субективно сме установили, че ни пречи.

  Да се  изключи, или максимално да се  ограничи пакетираната или обработваната храна, която съдържа консерванти, оцветители, токсини.

  Да се ограничи пържената храна, твърде горещото, твърде студеното и пикантното.

  Много важно е храната да е разнообразна. Хранителните дефицити, независимо дали касаят протеините, въглехидратите или мазнините, влошават симптомите на гастрита, като отслабват защитния ресурс на стомашната лигавица.


  Да се приема повече прясна храна – плодове, зеленчуци, винаги да се закусва, а последното хранене за деня да е поне 3 часа преди сън. Важно е да се пие поне 8 чаши вода на ден. Алкохолът да се елиминира, тъй като дразни лигавицата и прави контактът с храносмилателните киселини доста по-болезнен.

  Диагностициране на гастрита

„Гастроскопията е златния стандарт за доказването на гастрита. Конвенционалната, класическата гастроскопия, с биопсия от стомаха за доказването на хеликобактер пилори, е най-добрия метод за откриването на гастрит.“

  Лечение на гастрит, възможно ли е да се излекува напълно?

   Възможно е да бъде излекуван напълно. При медикаментозната терапия се използват две основни групи лекарства – инхибитори на хистаминовите рецептори и блокери на протонната помпа.  В зависимост от това какво се открива от биопсията, от индивидуалните характеристики на пациента, се прецизира и терапията. Неерозивният гастрит се лекува единствено с инхибитори на протонната помпа, т.е., когато не е доказано наличие на хеликобакткер пилорна инфекция.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Три дни Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението и младежкия порив

От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..

публикувано на 25.07.25 в 19:08

В пиковите горещини не пийте алкохол, заложете на лека храна и повече течности!

Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите  потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..

публикувано на 25.07.25 в 09:20

Единна методика за изчисляване на такса смет ще улесни общините

Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..

публикувано на 24.07.25 в 12:20

Експертно за имотите: Оферта „Само за частни клиенти“, защо това е нелоялна практика

Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..

публикувано на 24.07.25 в 11:58

Райският газ – забавление с фатални последици

Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв  в благоевградското село Падеш. Според  антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно.  Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..

публикувано на 24.07.25 в 11:13

По-високи наказания за престъпления срещу животни

Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..

публикувано на 24.07.25 в 10:28

Боряна Шалявска за "Ела (си) в Благоевград": Имаме новорегистрирани жители

Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“.  Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..

публикувано на 22.07.25 в 15:03