Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Горчев:

При рака на маточната шийка най-важна е ранната диагностика

Ракът  на маточната шийка е второто най-разпространено онкологично заболяване сред жените и в България. Причините са свързани с късното диагностициране и подценяване на профилактиката. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата коментира чл.кор. проф. д-р Григор Горчев-дмн, акушер-гинеколог, онколог, хирург. По  думите му се наблюдава скок в честотата на заболяване от рак на маточната шийка, най-вече при млади жени.

  „Пикът се наблюдава през последните 1-2 години. Причината е ясна и се отчита от всички здравни институции – в годините на пандемия жените масово неглижираха своите оплаквания, заети с мисълта за COVID-19 и след 2 години фактите са налице – всеки ден диагностицираме по няколко случая. Програмата е запълнена месеци напред за оперативните процедури. Нещата са много серирозни“ – каза проф. Горчев. По думите му много деликатна е темата за рисковите групи за предракови изменения и рака на шийката на матката и времето за превръщане на предраковите лезии в рак. „През последните години имаше един бум с HPV-инфекцията, но се оказа, че не само тя е причината. В началото се смяташе като една от причините за рак на шийката на матката, но има и други причини, които все още  не са изяснени, така че не е основния фактор HPV инфекцията, убедени сме, не е основен. Важното за нас е да наблягаме на превенцията, на профилактиката, най-вече на ранната диагностика. Това става от опитни онколози, които притежават знания и умения и най-вече способности по отношение ранната диагностика на рак на маточната шийка, колпоскопски контрол. Когато се хване навреме, ние имаме успехи, но когато е в напреднала фаза – тогава вече е проблем.“


   Всяка жена може да установи дали е носител на човешкия папилома вирус с тестове. „НPV-тестове, които определят типизирането на НPV вируса и онкогените. При наличието на такива жените изпадат в паника,  но трябва да се знае много добре, че това не означава, че ще развият раково заболяване. Подчертавам, че наличието на онкогенни вируси не значи задължително раково заболяване. Жените трябва да бъдат спокойни, да се наблюдават от опитни онколози и във всеки един момент да се реагира, за да може да се коригира състоянието им.“

  Ако тестът е положителен проф. Горчев препоръчва жената да отиде непременно при опитен онколог, който да направи колпоскопски контрол на маточната шийка. По думите му това е един много надежден метод по отношение ранната диагностика на заболяването, което е изключително важно. Проф. Горчев е категоричен, че  колпоскопският  контрол е най-важен, но за съжаление пренебрегван от негови колеги, или не го владеят, което  е в минус на пациентите.


  Специалистът коментира и препоръката на Световната здравна организация за ваксинация срещу човешкия папилома вирус при момичета между 9 и 13-годишна възраст.

  „Светът е разделен  между „за“ и „против“ профилактиката чрез тази ваксина. Има страни, в които е задължителна, както в Австралия, в САЩ е препоръчителна, в някои страни от Западна Европа е задължителна, в други препоръчителна, но все пак се върви към ваксинотерапия. Но тя се прави при определени условия - само при момичета, които не водят полов живот, в противен случай се обезсмисля. Защото виждам, че понякога се поставя и на жени, които с в активна продуктивна възраст, които не са  HPV контаминирани, а се поставя  ваксината. При тях тази ваксина няма терапевтичен ефект, което трябва да се знае много добре. Трябва да  се спазват много добре имунизационните условия, но принципно  приветствам по отношение контролът на това заболяване.

   Според проф. Григор Горчев смисълът при рака на маточната шийта  е да не се стига до оперативна активност и даде конкретен пример. „Преди 8-9 години имах контакти с италиански екип от болница „Джемели“ в Рим -  на разменни начала -  те оперираха тук, след което аз отидох там. При нас за 4 дни имаше 12-13 жени, а когато аз отидох в Рим не можем да намерим 1 жена с такова заболяване, което говори за една стабилна профилакткика. Ние нямаме национална скринингова програма не  само за рак. Обществото е болно, да не пренасяме на политическа основа проблемът, но всичко оказва влияние. Хората са демотивирани, не мислят за себе си, а трябва да се обръща внимание на популационниня индекс на хората, защото те са важни и са  капиталът на държавата. Капиталът на България е българската жена, тя е високоинтелигентна, голяма част от жените имат високо кариерно развитие и трябва да обръщат внимание на личното си здраве, което е най-съществено и най- важно“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Димитър Найденов

Димитър Найденов: „Да, България“ има ресурс да бъде водещ опозиционен глас

С избора на Ивайло Мирчев и Божидар Божанов за съпредседатели, партията „Да, България“ влиза в нов етап от своето развитие. След оттеглянето на Христо Иванов от лидерския пост, организацията търси устойчив баланс между приемственост и промяна. В интервю за Радио Благоевград членът на Националния съвет на партията Димитър Найденов подчерта, че изборът..

публикувано на 02.05.25 в 12:48
Калоян Методиев

Калоян Методиев, "Непокорна България": Политиката не е етикет, а съдържание

„Управлението на България се е превърнало в схема за усвояване на власт чрез измами“ – с тези думи политологът Калоян Методиев описа действащия властови модел в страната. В интервю за предаването „Събития и личности“ по Радио Благоевград той направи обзор на първите 100 дни от управлението на кабинета „Желязков“ и очерта основните идейни и..

публикувано на 02.05.25 в 12:27

Българско участие на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки

Проф. д-р Валентин Василев ще представи Благоевград и страната ни по време на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки, който ще се проведе в Подгорица, Черна гора, в средата на май. Той ще бъде лектор по време на форума, на който ще участват и представители на САЩ, Полша, Малта и Индия. Сред тематичните области, които ще бъдат..

публикувано на 30.04.25 в 09:42

Зелено бъдеще за Падеш

На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...

публикувано на 29.04.25 в 11:07

Защо хората не застраховат имуществото си?

30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е  нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..

публикувано на 29.04.25 в 10:54

Снимат биографичен игрален филм за Лили Иванова

Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...

публикувано на 29.04.25 в 10:49

10 дни Банско джаз фестивал 2025

Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..

публикувано на 28.04.25 в 14:48