„Нужна ни е партия от реални земеделци, а не хора в костюми“- това заяви пред БНР тези дни, земеделският производител Борислав Петков. В социалните мрежи той отправи апел към земеделските производители да си направят реална земеделска партия.
Всъщност, намерението за създаване на реална земеделска партия не е ново, още преди години в ефира на Радио Благоевград сме коментирали тази тема с Иван Сабахлъков, земеделски производител от Хаджидимово и председател на Сдружение „Басма“, който имаше намерение да създаде селска партия в България.
„Точно преди 5 години, през 2017 г., се опитахме в част от Южна България да инициираме нещо като селска партия, обаче големият проблем в България, както виждате и в момента е, че обикновеният българин няма вяра в българските политици. А тази вяра се създава с поколения, с опит и показване на това, което искаш да направиш и да създадеш. И затова, в тези светли празници, искам да кажа на българина: Българино, вярвай и със съзнанието и свободата си покажи как искаш да живееш. Това е най-важното нещо“, коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков.
Според него, политиците трябва да се допитат до хората, каква да бъде структурата на държавата. Земеделецът смята, че устройството на държавата в момента е такова, че тя трудно съществува. Това безверие, което се наблюдава, е пагубно за целия народ.
„20 години виждам как се унищожава българското село и ще ви дам един пример. Ако решите да отидете в село Ловча, гарантирам ви, че не можете да стигнете до него, защото път до това село няма. И ако аз живеех в това село, щях да искам да се отцепя и да премина в друго населено място към Гърция или Северна Македония. Тогава да видите какъв ентусиазъм щеше да има у българина. Ние сме изоставили българските села и после се показваме, че сме много загрижени за българския селянин. А не забравяйте, че храната ни идва от българското село“, категоричен е земеделският производител.
Според Иван Сабахлъков, големият проблем в родното земеделие е, че няма обединение на малките земеделски стопани, затова те не се припознават в съществуващите аграрни политически сдружения и не желаят да членуват в тях. След 21-годишния му труд на полето, стопанинът е стигнал до извода, че е „сбъркана структурата в Сектор „Земеделие“.
„Явно политиците не осъзнават, че тази политика, която я водят, е грешна, затова българинът бяга в чужбина. И трябва ясно да заявим, по какъв начин искаме да живеем. Защото, преход в една държава става по два начина – за един ден и за 50 години. Българинът избра преходът да става за 50 години със своето безверие, нехайство и чакане друг да му свърши работата“, заяви още Иван Сабахлъков.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..