Екип от археолози и историци от Регионалния исторически музей – град Кюстендил в партньорство с Центъра за неформално образование и културна дейност „АЛОС“, дизайнери и занаятчии проучиха и създадоха възстановки на древна настолна игра. Нейният прототип е керамичен предмет с 16 полусферични ямички, намерен от археолога доц. д-р Стефан Чохаджиев в енеолитно селище край село Слатино, Кюстендилска област. „Това е интересна игра, защото е стратегическа. Намираме за доста ценно, че не става дума за игра на късмета, игра със зарове. За нас това е белег, че още в древността хората са искали да развиват ума си, уменията за стратегическо, логическо мислене през играта“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Росица Маринова от Центъра за неформално образование и културна дейност „АЛОС“.
Изработени са два варианта на възстановка на играта - от дърво и кожа. Коженият вариант е с игралното табло от естествен велур, свиващо се в кесийка, лесна и удобна за носене навсякъде. Изрисувана е с 16 игрални кръга и орнаменти между тях, наподобяващи фигурите, издълбани на оригинала и на други предмети от същата епоха: предписмени знаци и знаци на съзвездията „Голяма мечка“ и „Лебед“. Дървеният вариант е изработен от масивна тъмна акациева дървесина, ръчно обработена и омаслена. Игрите са комплектувани с 32 малки каменни пула. Съвременен аналог на древната настолна игра е играта „Манкала“, разпространена в Африка и Мала Азия. „В център АЛОС имаме музейна образователна програма в над 20 музея в цялата страна, в това число в музеите в Благоевград и Кюстендил. Тази програма „Образование чрез изкуство“ отправя послание за занимания през игра, през забавление и по този начин сериозни теми, исторически теми, различни ценни обекти, както тази игра, достигат по-лесно до публиката“, разказа още Росица Маринова и препоръча: „следете, събитията, които организира РИМ – Кюстендил в семейните съботи, защото те са атрактивни и интересни, в които човек може да се включи, да поиграе, да пипне, да направи и може да си вземе играта за вкъщи“.
Интервюто на Росинка Проданова с Росица Маринова можете да чуете в звуковия файл:
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..