В рамките на проекта „Иновативно образование в хуманитарни и социални науки чрез цифрова трансформация и модернизация на учебните програми“ Университетът „Мария Кюри Склодовска“ бе домакин на научен семинар с участието на преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски“ в Благоевград, координиран от неговия декан проф. Магдалена Панайотова и в Люблин от д-р Камен Рикев. Университетът "Мария Кюри-Склодовска“ е асоцииран партньор на Югозападния университет „Неофит Рилски“ - Благоевград, на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ и Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
„С огромно задоволство мога да кажа, че имаме страхотно и много ефективно сътрудничество на ниво международни проекти, преподавателски контакти, на ниво научен обмен. Много харесвам филологическите, хуманитарните издания като „Езиков свят“, „Балканистичен форум“, от които ние се учим. Контактите с колегите от Благоевград са много мили и ценни“, сподели за Радио Благоевград д-р Камен Рикев - български лектор в катедрата по славянско езикознание на университета в Люблин, който преди броени дни бе гост на Филологическия факултет на ЮЗУ.
„Популяризацията на България е мое лично дело, аз като българин, като човек с мои лични разбирания, ми е много приятно, когато успея да предам някакво топло чувство към България, някаква добра, актуална информация за моята родина“, каза още д-р Рикев и посочи, че българистиката в Полша е „на изключително равнище: няколко университета развиват интерес към българистиката и самите поляци - българисти, мога да кажа, че са на много добро, завидно професионално равнище“.
Д-р Рикев припомни, че Люблин е на 96 км от границата с Украйна и на 140-150 км от границата с Беларус. „Отношението на полското общество е категорично еднозначно: имаме агресор, имаме жертва, имаме страдащи хора, а поляците са народ, който през целия 20-и век е утвърдил понятието солидарност“, подчерта д-р Рикев във връзка с войната в Украйна, огромната бежанска вълна в Полша, впечатляващата организираност на полските институции и гражданското общество, подкрепата, която получават бягащите от войната хора.
Интервюто с д-р Камен Рикев чуйте в звуковия файл:
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..
Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..