От 1 май до 30 юли, всеки, които иска да помага на другите в трудни моменти, бедствия и аварии, може да стане част от Доброволно формирование „Георги Измирлиев - Македончето“ към Община Благоевград. За целта, кандидатите трябва да подадат документи за кандидатстване в сградата на общинска администрация.
„Според критериите, желаещите да се включат в доброволния отряд трябва да са лица навършили 18 години, да са клинично здрави, да не страдат от психично заболяване и да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, освен ако са реабилитирани. Служители от Министерството на вътрешните работи и военнослужещи от Министерството на отбраната, не могат да членуват в доброволните формирования”, коментира за Радио Благоевград Явор Хаджиев, координатор в Доброволно формирование „Георги Измирлиев - Македончето“ към Община Благоевград. Той съобщи, че скоро ще бъде създадено и младежко доброволно формирование към Община Благоевград.
Бъдещите доброволци ще участват в обучения, тренировки, състезания и учения, като поддържат постоянна готовност за явяване и изпълнение на задачи, а основната им ще бъде да подпомагат дейността на пожарникарите при възникнали бедствия, аварии и катастрофи. Членовете на доброволното формирование ще бъдат екипирани и снабдени с лични предпазни средства, ще бъдат записани и в Регистъра на доброволците в Република България. След като бъде одобрен, всеки доброволец ще сключи с кмета на общината Граждански договор, с който ще бъде ангажиран при бедствия и аварии.
„Важно е да се знае, че доброволците ще получават възнаграждение само при участие в учение и обучение. Получават една минимална часова ставка от минималната работна заплата, а при ликвидиране на последствия от бедствия, получават две минимални часови ставки от минималната работна заплата. Но, това се формира само след издаване на заповед от кмета на общината и след като бъде изпълнена дейност, свързана с доброволното формирование“, уточни Явор Хаджиев, който е първият доброволец в Доброволно формирование „Георги Измирлиев - Македончето“, което съществува от 2015 г.
И, ако тогава доброволците са били 26-ма, то в момента са 16, четирима от които жени. Според населението на община Благоевград, по наредба, доброволците трябва да бъдат до 30 човека, тоест, в момента се търсят още 14 доброволци.
„Доброволчеството е мисия и кауза, това не е просто професия. На всяка една организация са нужни хора с големи сърца, с достатъчно свободно време, за да се отдадат пълноценно на тази дейност, да помагат на хората. Участваме по международни проекти, както и в обучения. За мен, доброволчеството е много интересна мисия и кауза. Аз съм доброволец от ранна детска възраст, това ми носи едно удоволствие и радост, че мога да помогна на хора, които наистина имат нужда от моята помощ. Това е едно лично удовлетворение“, сподели още Явор Хаджиев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Явор Хаджиев:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..