Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Агнешкото скача, но в тавата“

Заради непродадените български агнета по Великден, фермерите няма да вдигат цената на агнешкото месо за предстоящия Гергьовден. Напротив, очаква се то да се продава по-евтино, съобщи за Радио Благоевград Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

На въпрос: Скача ли агнешкото, той отговори:

„Агнешкото скача, но в тавата. Няма да има покачване на цената на агнешкото повече от тази по Великден, напротив, дори ще има на места и намаление на тази цена. Очаква се потреблението по Гергьовден да бъде наполовина по-малко от това по време на великденските празници, виждате вноса какви бели направи по Великден, така че сега овцевъдите ще искат по-скоро да се освободят от всички налични животни. Това до голяма степен определя и по-ниската цена, на която те ще продават“, коментира Симеон Караколев.

Очакванията му са цената на живото тегло на едро да бъде около 8 лева, на дребно - около 10 лева за килограм. В търговската мрежа цените в момента са около 20-24 лева за килограм, възможно е да се запазят и за Гергьовден. Според животновъда, засиленият граничен контрол на вносно агнешко по Великден, не е бил ефективен. Той коментира и изявление на представител на Областната дирекция по безопасност на храните в Благоевград, направено в нашия ефир преди великденските празници, че няма засечени македонски агнета с български печат.

„Аз твърдя, че тогава имаше десетки хиляди виртуални животни. От Агенцията по храните излизат и оборват твърденията ми, че било грешка. В един момент се оказва, че не е грешка, в резултат на множеството проверки. Аз казвам, че македонско агнешко залива пазара и става българско, излиза Агенцията и казва, че няма такова нещо, а излиза, че има такова нещо. Докато не се налагат „солени глоби“ за подобни нарушения, този проблем няма да бъде решен“, категоричен е председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

Според Симеон Караколев, това е и една от причините в България да няма производство и ако не спре тази тенденция, фалитите на фермерите ще продължат, а ние ще се превърнем в „консуматорска нация“.

От 6 до 8 май, на Петропавловските поляни край Арбанаси, ще се проведе поредният Национален събор на овцевъдите, който се превръща в най-голямото животновъдно събитие на открито в България. Очаква се, посетителите тази година да бъдат над 200 хиляди. Новото тази година е подготвената специалната изложба, в която ще бъдат показани всички аспекти на животновъдството в творчеството на поети, художници, музиканти и изпълнители.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Симеон Караколев:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28