Заради непродадените български агнета по Великден, фермерите няма да вдигат цената на агнешкото месо за предстоящия Гергьовден. Напротив, очаква се то да се продава по-евтино, съобщи за Радио Благоевград Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
На въпрос: Скача ли агнешкото, той отговори:
„Агнешкото скача, но в тавата. Няма да има покачване на цената на агнешкото повече от тази по Великден, напротив, дори ще има на места и намаление на тази цена. Очаква се потреблението по Гергьовден да бъде наполовина по-малко от това по време на великденските празници, виждате вноса какви бели направи по Великден, така че сега овцевъдите ще искат по-скоро да се освободят от всички налични животни. Това до голяма степен определя и по-ниската цена, на която те ще продават“, коментира Симеон Караколев.
Очакванията му са цената на живото тегло на едро да бъде около 8 лева, на дребно - около 10 лева за килограм. В търговската мрежа цените в момента са около 20-24 лева за килограм, възможно е да се запазят и за Гергьовден. Според животновъда, засиленият граничен контрол на вносно агнешко по Великден, не е бил ефективен. Той коментира и изявление на представител на Областната дирекция по безопасност на храните в Благоевград, направено в нашия ефир преди великденските празници, че няма засечени македонски агнета с български печат.
„Аз твърдя, че тогава имаше десетки хиляди виртуални животни. От Агенцията по храните излизат и оборват твърденията ми, че било грешка. В един момент се оказва, че не е грешка, в резултат на множеството проверки. Аз казвам, че македонско агнешко залива пазара и става българско, излиза Агенцията и казва, че няма такова нещо, а излиза, че има такова нещо. Докато не се налагат „солени глоби“ за подобни нарушения, този проблем няма да бъде решен“, категоричен е председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
Според Симеон Караколев, това е и една от причините в България да няма производство и ако не спре тази тенденция, фалитите на фермерите ще продължат, а ние ще се превърнем в „консуматорска нация“.
От 6 до 8 май, на Петропавловските поляни край Арбанаси, ще се проведе поредният Национален събор на овцевъдите, който се превръща в най-голямото животновъдно събитие на открито в България. Очаква се, посетителите тази година да бъдат над 200 хиляди. Новото тази година е подготвената специалната изложба, в която ще бъдат показани всички аспекти на животновъдството в творчеството на поети, художници, музиканти и изпълнители.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Симеон Караколев:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..