„Дрехите втора употреба са шанс за природата, за планетата на която живеем. Защото потребяваме все повече и все по-кратко, не само текстилни продукти, но и други в това консуматорско общество. Така че повторната употреба е един прекрасен шанс за природата. Сериозна тенденция след младото поколение в западните страни, а вече и у нас е, че изборът на дрехи втора употреба на първо място е екологичен избор. Не защото са на определена цена или определен вид, а защото по този начин вредим по-малко на природата и в същото време имаме нещо ново и хубаво в нашия гардероб“, коментира за Радио Благоевград Сирма Желева, секретар на Българската асоциация „Кръгов текстил“. Най-големите сортировъчните центрове за текстил в нашата страна са в град Варна. Пак там, до няколко месеца ще заработи и съоръжение за рециклиране на текстилни отпадъци. Компаниите, членки на Българската асоциация „Кръгов текстил“, съвместно с общините, сложиха началото на разделното събиране на текстила. Към момента функционират над 300 контейнера за текстил и обувки в страната, като в Югозападния район такива са разположени в Радомир, Кюстендил, Дупница, Кочериново, Благоевград, Симитли, Сандански, Петрич, Банско. „В началото на дейността се притеснявахме дали имаме достатъчно екологична култура за това нещо, но хората са много радостни, когато разберат, че в града се стартира такава система. Използват контейнерите по предназначение, проявяват интерес, когато в техния град няма такива контейнери. Така че бихме казали, че имат много сериозно отношение по темата“, сподели още Сирма Желева и припомни, че текстилната индустрия е сред основните замърсители на околната среда. Тя е сред първите пет по употреба на ресурси и по емисии на парникови газове. Дрехите са новата пластмаса, защото повече от половината от текстилните продукти са произведени от синтетични материи, производни на нефта. „Най-важното е, че текстилните отпадъци не достигат до сметищата, защото там за съжаление те се разлагат много години и водят до доста замърсявания“, посочи още Сирма Желева и припомни, че според действаща европейска директива, срокът за изграждане на системи за разделно събиране на текстила е най-късно до 2025 година. Очакват се промени в националното законодателство, които да въведат правилата по които да се случи това. В същото време в момента активно текат промени и на европейско ниво за изграждане на адекватна рамка в ЕС във връзка с разширената отговорност на производителя, с достижимите цели, които могат да бъдат постигнати при управлението на текстилните отпадъци.
Интервюто със Сирма Желева чуйте в звуковия файл.
Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец. Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..
„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..
„Грийнпийс“ – България започна обучение на служители от общинските администрации за създаване и функциониране на енергийни общности. Курсът е безплатен, обучението се провежда онлайн и ще продължи до 31 януари 2025 година, а всеки успешен курсист ще получи поименен сертификат. Това ще даде възможност на неговата община да вземе европейска Life..
На 10 декември с надслов „Коледни приключения“ началните учители в благоевградското средно училище „Арсени Костенцев“ отварят вратите на класните стаи за бъдещите първокласници и техните родители. Това сподели в ефира на Радио Благоевград началният педагог Станислава Карагьозова. Тя и нейните колеги не за първи път организират..
На 02.12. 2024 г., понеделник, от 17.30 ч. на централния площад в Белица ще грейне коледната елха. Със запалването на светлините, кметът на Община Белица Радослав Ревански ще даде началото на коледните и новогодишните празници в общината, които ще преминат под надслов „Коледария“ 2024. Целият месец декември ще бъде изпъстрен с множество събития,..