Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Стойков:

За първи път в България започнахме разговор за енергийната достатъчност

Снимка: БГНЕС

Шестото издание на международната онлайн конференция „Чиста енергия за хората“ приключи успешно. В рамките на пет дни  бе  споделен полезен опит, направени важни изводи, полезни препоръки и очертани посоки за бъдещето. „Всяка година имаме все по-голям интерес, все повече зрители, които следят конференцията на живо, през различните платформи. Имаме все повече гледания на видеата от конференцията и в нашите канали - YouTube  и Фейсбук. В рамките на следващата седмица ще бъдат публикувани всички презентации от конференцията на страницата на „За Земята“, съобщи за Радио Благоевград Светослав Стойков от екологичното сдружение „За Земята“, основен организатор на форума. „За мен е ключово е, че в рамките на конференцията за първи път в България започнахме разговор за енергийната достатъчност“,  каза още  Светослав Стойков и поясни, че „енергийната достатъчност е преоценка, преосмисляне на това, какво е нужно като енергия на индивид от нашето общество, за да може да поддържа приличен стандарт на живот. Рационалното използване на енергията е много важна тема. Това е една от посоките на бъдещето. Другата е продължаващата дискусия за обновяването на жилищните сгради“. Участници във форума от Белгия, Германия, Франция, Обединеното кралство, Латвия, Естония, Полша, Унгария и България  споделиха опит, очертаха идентични проблеми и сходни пътища за създаването на достъпни решения за чисто и зелено бъдеще. „Направихме разговор и за необходимостта от повишаване на квалификацията на кадрите в строителния сектор“, посочи още Светослав Стойков. „Има чуваемост, въпросът е практически как ще се случат нещата. Продължаваме напред, надявам се догодина да можем да продължим със следващо издание на конференцията“.

Интервюто със Светослав Стойков чуйте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46

Как да предпазим дома си от кражби през ваканционния период

Националният съюз на ключарите в България провежда превантивна кампания, чиято цел е да информира хората как да предпазят домовете си от обири по време на ваканционния сезон.  "За съжаление крадците стават по-изобретателни. Вече наблюдаваме не толкова взломяване на ключалки, колкото отключване със специални инструменти безшумно и без видими белези...

публикувано на 17.07.25 в 09:35