Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Петков: Голяма част от емисиите метан са подценявани

Снимка: БГНЕС

Намаляването на емисиите на метан е от решаващо значение за справяне с изменението на климата. Секторът на енергетиката, на който се дължат 19 % от емисиите на метан в ЕС, има най-голям потенциал за бързи и ефикасни, и същевременно икономически ефективни намаления. През декември 2022 година държавите от ЕС в рамките на Съвета постигнаха съгласие по предложение за регламент, чиято цел е да се установят нови правила за намаляване на емисиите на метан в сектора на енергетиката. За да може предложението да се трансформира в право на ЕС, Съветът ще трябва да постигне съгласие с Европейския парламент по окончателния текст на акта, а след това и двата органа ще трябва да го приемат официално. Предложението е част от пакета „Подготвени за цел 55“, който е насочен към намаляване на емисиите на парникови газове в ЕС с най-малко 55 % до 2030 година. Темата бе в центъра на вниманието и на майското заседание на ЕП. На 9 май 2023 година бяха приети изменения към предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за намаляване на емисиите на метан в сектора на енергетиката. „В позицията си Парламентът призовава ЕК да постави обвързващи цели за постигане намаление на емисиите метан до 2030 година и да се определят правила за емисиите на внос“, коментира за Радио Благоевград Николай Петков от екологичното сдружение „За Земята“ и подчерта, че „според различни доклади, голяма част от емисиите метан от газовата инфраструктура и не само,  могат да бъдат  намалени на ниска или нулева цена“.

На 7 юни 2023 година сдружението „За Земята“ планира за проведе уебинар във връзка с установяване на течовете на метан в България. 

Интервюто с Николай Петков чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Филологията – специалност за ценители и пазители на словото

Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..

публикувано на 09.05.25 в 11:55

В Сандански ще обучават неграмотни лица

В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..

публикувано на 09.05.25 в 11:50

Единствената ферма за ценни кожи в България вече е затворена

Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..

публикувано на 08.05.25 в 13:56

Киберсигурността не е въпрос на организация, а начин на мислене

Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..

публикувано на 08.05.25 в 11:26

Ученически конкурс „Моето читалище“ организират в Белица

Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..

публикувано на 08.05.25 в 11:14

Младото поколение мечтае по-силно и рискува по-смело

Младите поколения стават все по-иновативни в решенията, които търсят, и в проектите, които искат да работят. Те мечтаят по-силно, рискуват по-смело и в това е красотата на младежкия дух. Те по-лесно си казват: „Какво ако тази щура идея няма да проработи“. Всичко това им помага да бъдат смели и креативни. Това заяви в ефира на Радио Благоевград..

публикувано на 08.05.25 в 10:46

Преподаватели и докторант от ЮЗУ изнесоха часове по роден език на български ученици във Виена

Преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ проведоха часове по родния език с ученици от Българо-австрийското училище във Виена. Преподавателите Милена Накова-Петрова и  Наделина Ивова , както и докторантът Дияна Парахулева от Катедрата по български език проведоха своите мобилности в рамките на програма „Erasmus+“ в Българо-австрийското училище..

публикувано на 07.05.25 в 11:36