Колко малко му трябва на човек, за да сбъдне една своя мечта?! Трябват му добра идея, усилия и желание. Всичко това и още много притежава пчеларят от Благоевград Ралица Петкова, за която вече сме разказвали по Радио Благоевград. Припомняме, че тя е потомствен пчелар, а 10 години за нея и семейството й, пчеларството е хоби и професия. Мечтата на Ралица е, освен да произвежда и предлага качествен мед и пчелни продукти, да организира информационни кампании сред подрастващите, за да им разкаже повече за полезността на пчелите, пчелните продукти и пчеларската професия, като по този начин формира у тях и по-отговорно отношение към здравословния начин на живот. Тази мечта вече се осъществява, защото от днес 15 май, Ралица Петкова влиза в клас. Информационните й семинари ще се провеждат в дните до петък, в четири благоевградски училища, в петите класове.
“Изключително съм щастлива да се похваля с тази инициатива, която е посветена на 20 май, Международният ден на пчелата, който предстои. Това е една наша мечта и амбиция от доста дълги години, защото е много важно да се работи с подрастващите, при които се поставят основите за една добра образователна система, формираща техните навици и умения. Идеята е да ги запознаем с естествените опрашители на нашата планета, пчелите, колко са важни продуктите, които те произвеждат и не на последно място, да се стремим да ги опазим, защото без тях е немислим животът на Земята”, коментира Ралица Петкова.
Според нея, както децата, така и възрастните, не са достатъчно информирани за полезността на пчелите и пчелните продукти. Затова е важно да има повече подобни инициативи. Настоящата се осъществява с подкрепата на Регионалния инспекторат на образованието - Благоевград и неговия началник Ивайло Златанов. Семинарите ще се провеждат в Пето СОУ, Шесто СУ, Второ ОУ и СУИЧЕ в Благоевград. Ралица Петкова ще посещава учениците в петите класове през дните от понеделник до петък, от 9 до 11 ч.
Първият урок е посветен на пчелата.
“Ще им разкажем какъв малък съвършен био робот е една малка пчеличка, колко ефективни и полезни неща дава за природата и хората. Това, на което ще наблегна е опрашването и важността на този процес. Защото, както е казал Айнщайн: “Изчезнат ли пчелите, на хората не им остават повече от четири години живот”. Не бива да допускаме това и това е нашата цел”, допълни Ралица Петкова.
По думите й, за съжаление тази нейна инициатива засега не намира подкрепата на колегите й от благоевградското пчеларско сдружение, което не е така обединено, както би трябвало да бъде, а и членовете в него са повечето възрастни хора, които може би нямат сили и желание да се занимават с такава дейност. Въпреки това, Ралица Петкова се надява, че в бъдеще ще се намерят съмишленици пчелари, които ще се включат в подобни информационни кампании сред подрастващите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:
“Пчеларите, освен производители на мед и пазители на пчелите, трябва да бъдат и просветители, за да разказват на хората, особено на по-младите, защо е важно да ги има пчелите, колко полезни са пчелните продукти и колко отговорна е пчеларската професия”, категоричен инж.Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз, който коментира за Радио Благоевград инициативата на пчеларя Ралица Петкова.
По думите му, подобни информационни кампании са много полезни и трябва да се провеждат в повече населени места.
“Поздравявам г-жа Петкова, че се е заела с тази инициатива. Но, това не е новост, има и други места, където се провеждат подобни кампании. Има голяма нужда децата да знаят повече за пчелните продукти, но и да се провокира интересът към пчеларската професия. Затова, ефектът от подобни инициативи е двояк. Единственият проблем при децата е, когато се организират практически занимания и посещения на пчелините, защото е опасно за здравето на им. Там трябва да се внимава”, предупреди инж. Михаил Михайлов.
Той още веднъж изрази подкрепата си за подобни начинания и необходимостта от подобна просветителска дейност на пчеларите сред подрастващите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..