Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчеларите трябва да бъдат и просветители

6
Снимка: Ралица Петкова

Колко малко му трябва на човек, за да сбъдне една своя мечта?! Трябват му добра идея, усилия и желание. Всичко това и още много притежава пчеларят от Благоевград Ралица Петкова, за която вече сме разказвали по Радио Благоевград. Припомняме, че тя е потомствен пчелар, а 10 години за нея и семейството й, пчеларството е хоби и професия. Мечтата на Ралица е, освен да произвежда и предлага качествен мед и пчелни продукти, да организира информационни кампании сред подрастващите, за да им разкаже повече за полезността на пчелите,  пчелните продукти и пчеларската професия, като по този начин формира у тях и по-отговорно отношение към здравословния начин на живот. Тази мечта вече се осъществява, защото от днес 15 май, Ралица Петкова влиза в клас. Информационните й семинари ще се провеждат в дните до петък, в четири благоевградски училища, в петите класове.

“Изключително съм щастлива да се похваля с тази инициатива, която е посветена на 20 май, Международният ден на пчелата, който предстои. Това е една наша мечта и амбиция от доста дълги години, защото е много важно да се работи с подрастващите, при които се поставят основите за една добра образователна система, формираща техните навици и умения. Идеята е да ги запознаем с естествените опрашители на нашата планета, пчелите, колко са важни продуктите, които те произвеждат и не на последно място, да се стремим да ги опазим, защото без тях е немислим животът на Земята”, коментира Ралица Петкова.

Според нея, както децата, така и възрастните, не са достатъчно информирани за полезността на пчелите и пчелните продукти. Затова е важно да има повече подобни инициативи. Настоящата се осъществява с подкрепата на Регионалния инспекторат на образованието - Благоевград и неговия началник Ивайло Златанов. Семинарите ще се провеждат в Пето СОУ, Шесто СУ, Второ ОУ и СУИЧЕ в Благоевград. Ралица Петкова ще посещава учениците в петите класове през дните от понеделник до петък, от 9 до 11 ч.

Първият урок е посветен на пчелата.

“Ще им разкажем какъв малък съвършен био робот е една малка пчеличка, колко ефективни и полезни неща дава за природата и хората. Това, на което ще наблегна е опрашването и важността на този процес. Защото, както е казал Айнщайн: “Изчезнат ли пчелите, на хората не им остават повече от четири години живот”. Не бива да допускаме това и това е нашата цел”, допълни Ралица Петкова.

По думите й, за съжаление тази нейна инициатива засега не намира подкрепата на колегите й от благоевградското пчеларско сдружение, което не е така обединено, както би трябвало да бъде, а и членовете в него са повечето възрастни хора, които може би нямат сили и желание да се занимават с такава дейност. Въпреки това, Ралица Петкова се надява, че в бъдеще ще се намерят съмишленици пчелари, които ще се включат в подобни информационни кампании сред подрастващите.

Подробностите  можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:

“Пчеларите, освен производители на мед и пазители на пчелите, трябва да бъдат и просветители, за да разказват на хората, особено на по-младите, защо е важно да ги има пчелите, колко полезни са пчелните продукти и колко отговорна е пчеларската професия”, категоричен инж.Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз, който коментира за Радио Благоевград инициативата на пчеларя Ралица Петкова.

По думите му, подобни информационни кампании са много полезни и трябва да се провеждат в повече населени места.

“Поздравявам г-жа Петкова, че се е заела с тази инициатива. Но, това не е новост, има и други места, където се провеждат подобни кампании. Има голяма нужда децата да знаят повече за пчелните продукти, но и да се провокира интересът към пчеларската професия. Затова, ефектът от подобни инициативи е двояк. Единственият проблем при децата е, когато се организират практически занимания и посещения на пчелините, защото е опасно за здравето на им. Там трябва да се внимава”, предупреди инж. Михаил Михайлов.

Той още веднъж изрази подкрепата си за подобни начинания и необходимостта от подобна просветителска дейност на пчеларите сред подрастващите.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21