Безплатни прегледи и изследвания са включени в програмата на Европейската седмица на общественото здраве. Те се организират от Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“ на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград и ще се проведат от 22 до 25 май. Тази година темата на Европейската седмица е „Общественото здраве: Глобални проблеми, локални действия“ и е пета поред. „За ЮЗУ е трета, тъй като ние преди три години станахме асоцииран член на Европейската асоциация по обществено здраве. Целта е да подчертаем значимостта на общественото здраве, да се допринесе за по-отворено общество в рамките на Европа, т.е да има по-широк обхват на всички дейности, които се осъществяват или лицата да знаят как могат да имат достъп до всички здравни институции, защото това е един наистина значим проблем за част от обществото. Също така да се повиши осъзнаването и да се разширят съществуващите идеи за определени обществено значими теми, свързани с водещите Европейски организации. Всъщност тези теми са психично здраве за всички, разнообразие в здравето, достъп до здравни грижи, за нашата държава това е много значим проблем, превенция и контрол на хроничните заболявания, тъй като процентът на хората с хронични заболявания в България е доста висок и последната тема е глобални извънредни ситуации в здравеопазването и ответни действия“ – коментира за Радио Благоевград доц. д-р Миглена Симонска, декан на Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“ на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград.
Гл. ас. д-р Анна Андреева, преподавател в катедра „Логопедия“ подробно разясни програмата и събитията, включени в нея. Европейската седмица на общественото здраве ще започне на 22 май със студентска конференция, организирана от Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“. Студентите от различните специалности ще представят заедно със своите преподаватели научните изследвания, които са правили и по този начин ще отбележат началото на седмицата на общественото здраве. „Във вторник, на 23 май продължаваме със изследване на хранителните навици и тяхното влияние в различните възрастови групи при жените и значението им върху женското здраве. Тези изследвания ще се проведат в Спорния комплекс на университета, в лаборатория №1 от 10:00 до 14:00 ч. В четвъртък, на 25 май имаме няколко събития, които ще вървят паралелно, ще се проведат в 8-ми корпус на първия етаж от 9:00 до 17:00 часа“ – съобщи д-р. Андреева. Тя уточни, че ще бъдат извършени скринингови изследвания на телесния състав и анализ на физическите възможности на лица от различни възрасти, ще се направи оценка на състоянието на краката и профилактика на плоскостъпието като предпоставка за неправилна стойка и хронични болки в опорно-двигателния апарат, както и оценка на гласа, говора, слуха и преглъщането на хора, преболедували COVID-19. Всички изследвания са насочени не само към студентите и преподавателите от университета, но и към жителите на Благоевград и областта. Изследванията и прегледите са безплатни, не е необходимо предварително записване и всеки, който желае, може да се възползва от изследванията в Европейската седмица на общественото здраве.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..