Общо 310 зрелостници - 151 от ПМГ „Акад. Сергей Корольов“ и 159 от Езиковата гимназия „Акад. Людмил Стоянов“ Благоевград се явиха днес на държавен зрелостен изпит по български език и литература. Първи в училищния двор се събраха квесторите. Те бяха разпределени в 22 зали, коридорите и входовете на сградата.
Галя Ангелова е учител по музика в НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ и е квестор от 10 години. Според нея работата на квесторите с всяка следваща година става все по-отговорна, все повече правила налагат от МОН. „Стресиращо е, но се опитваме да сме спокойни, защото самите деца идват треперещи и притеснени. Все пак е отговорно да държиш държавен зрелостен изпит по български език и литература. Следим да не разговарят, защото в такъв момент може да се окаже, че работата им ще бъде анулирана. Непрекъснато се наблюдава от камери, от инспектората, от самия директор и служителите в училището“, сподели Ангелова и допълни: “Аз мисля, че когато зрелостникът е спокоен, той дава всичко от себе си, дори и максимума. За да не вървят срещу себе си, трябва да са спокойни. Пожелавам им да им се падне лесна и хубава тема. Надявам се да се справят. Пожелавам им го!“
Най-нетърпеливите зрелостници пристигнаха още в 7:30, спокойни, уверени, подготвени.
Оля Иванова завършва ПМГ „Акад. Сергей Корольов“. Споделя, че се е подготвяла за матурата през цялата година, а не в последния момент. Според нея часовете по БЕЛ в училище не са достатъчни. „Нашата госпожа преподаваше в допълнителни часове, оставахме след училище като извънкласни дейности. Самите часове според мен не са достатъчни, трябва да има повече. Аз ходих на уроци, за да решавам тестове. Определено литературата ми е по-силната страна“, каза Оля Иванова и допълни, че ще кандиданства в СУ „Климент Охридски“, специалност софтуерно инжинерство.
Зрелостник от ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ каза, че е спокоен, знае материала. „Аз ще пиша есе. Ходих на допълнителни уроци и се чувствам по-подготвен. Ще кандидатствам в Техническия университет, но ще видим как ще се представя. Очаквам по БЕЛ минимум 5.50 да изкарам. Учим много малко произведения на автори. Харесвам „Паисий“ от Иван Вазов. Много ме грабва, кара ме да се чувствам горд, че съм българин“.
Резултатите от ДЗИ по БЕЛ ще станат ясни до 9 юни.
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..