Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Красимира Христова:

Всеки шести хипертоник в България не знае за заболяването си!

Този месец се инициира най-голямата синхронизирана световна здравна кампания „Май, месец за мерене“ на Международната лига по хипертония. Кампанията има за цел да повиши нашата осведоменост и да подчертае важността на измерването на кръвното налягане. Темата коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна образна диагностика и медицински директор на Центъра по сърдечцно-съдови заболявания – София.

„Артериалната хипертония е сериозен медицински, социален и икономически проблем в световен мащаб и засяга все повече млади хора. Всяка година около 7 милиона души в света умират от усложненията от артериална хипертония. Тази смъртност в България е изключително висока – около 68%, като 10% от тях са именно на хипертоничната болест. У нас болните с артериална хипертония са близо 2 милиона, което означава, че всеки шести хипертоник в България не знае за заболяването си, а всеки трети пренебрегва лечението на високото кръвно налягане. Лошото е, че възрастовата граница все повече пада, като 5% от децата и юношите са с артераилна хипертония в България“ – обобщи доц. Красимира Христова. По думите и причините са лошия контрол на кръвното налягане, пренебрегване на заболяването, защото мнозина смятат, че това е заболяване на възрастните хора, което е изключително погрешно. 1-2 пъти в месеца човек трябва да измери артериалното си налягане, за да види какво се случва. При по-високи стойности 140/90 и ако те се повтарят при измервания – задължително трябва да се направи връзка с личния лекар, с кардиолог и да се предприемат мерки за лечение. От друга страна начинът на хранене, стресът, обездвижването на хората са част от факторите, които предразполагат към развитието на артериалната хипертония.


  България е на първо място в Европа по мозъчно-съдова смъртност

По отношение на инсултите наистина е стряскаща цифррата, защото да – България е на първо място в Европа по мозъчно-съдова смъртност, което не говори добре за страната ни. Докато сърдечно-съдовите заболявания в лицето на острия миокарден инфаркт се овладяха - тези състояния,  а именно – бързото достигане на пациентите до интензивно лечение до катетаризационните, намали рисковете. Малко са строк центровете, където могат да лекуват инвазивно инсултите. Невролозите са малко скептични към прилагането на тромболитичното лечение, което може в първия час и половина-два от началото на инсулта да бъде спасяващо за мозъка. Липсата на строк центрове, които да обучат кадри да работят в тази насока е едната част. Изключително важно е да има във всеки голям град и във всяко населено място, в което има болница, да бъде ситуиран такъв център, където обучени лекари да могат прилагат тромболиза. Тъй като е много важно в първите 90 минути, до 3-тия час от началото на инсулта това да  се осъществи“.


  Предсърдното мъждене – доколко артериалната хипертония е рисков фактор

  „Имаме различен подход по отношение на предсърдното мъждене. От една страна голяма част от апаратите за кръвно налягане са снабдени с т.нар. AFIB технология, именно за откриване на предсърдно мъждене, без ЕКГ. Това е възможно да се направи и в домашни услвоия. Но трябва да кажем, че този скрининг трябва да продължи след това с мониториране на сърдечния ритъм с ЕКГ, за да докажем, че това в действителност е предсърдно мъждене, а не само „прескачане“ на сърцето – това, което представляват екстрасистулите – друг тип аритмия. Пациентите, след като са установили това на тези устройства в домашни условия, също трябва да бъдат насочени към специалист, който да продължи оттук нататък диагностиката. Доколко артериалната хипертония е рисков фактор за предсърдно мъждене? Да – има доказателства в тази насока, а именно, че особено когато артериалната хипертония не е добре контролирана, води до промяна в контрактивитета на камерата и промяна в големината на лявото предсърдие, там е разположен именно този синусов възел, отговорен за нормалния синусов ритъм на пациентите“.

  Кардиологът препоръча хората с артериална хипертония задължително да правят ехокардиография поне на 2 години при добър контрол на артериалното налягане. Ако не е налице определено заболяване, веднъж на пет години е достатъчно да се прави профилактично.

  Повече движение и разходки сред природата, положителни емоции, да се намали консумацията на сол, да се измерва артериалното налягане по-често. Ако е диагностицирана артериална хипертония, да се спазва предписаното лечение.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Струма събира 700 участници на фестивал

Над 700 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“. В подготовка е поредното, трето издание на пролетния музикален фестивал. Община Сандански, Кметство - с. Струма и НЧ “Никола Вапцаров 2005” очакват почитателите и пазителите на българското народно творчество да си дадат тази цветна фолклорна среща...

публикувано на 25.04.25 в 14:58

Окръжен съд-Кюстендил с пореден проект, насочем към правата на децата

Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската  с нестопанска цел „Харта 22“  и вече проведе първата си среща  с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..

публикувано на 25.04.25 в 12:36
Петко Петков

100 дни кабинет „Желязков“ – политическа стабилизация или тактическо оцеляване?

"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..

публикувано на 25.04.25 в 11:45

Каузата за храм в село Долно Драглище получи национално признание

Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..

публикувано на 24.04.25 в 14:58
Методи Байкушев

2025-а ще е година на действие за Община Благоевград

2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...

публикувано на 24.04.25 в 11:00

Национална конференция „Модерният свят през погледа на младите социолози“

Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието  е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..

публикувано на 24.04.25 в 09:41

"СигналИн" - платформата на Община Благоевград сред номинираните за награда

"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..

публикувано на 24.04.25 в 09:30