Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал „Кулинарни съкровища от близо и далеч“

„Кулинарни съкровища от близо и далеч“ е темата на третото издание на Фермерски фестивал София 2023.

Събитието е двудневно, започна на 27 май пред пилоните на НДК, продължава и днес в неделя.

През двата фестивални дни посетителите могат да намерят богато разнообразие от сезонни плодове и зеленчуци, билки и подправки, месни и млечни продукти, мед и пчелни продукти, ядки и тахани, вино и бира, чай и кафе, сокове и сиропи, сладки и солени печива, лютеници и разядки, комбуча и др., предложени лично от техните производители. Сред акцентите са свежи аспержи, ядкови млека и сирена, баница с ръчно точени кори, специално кафе и шоколад, занаятчийски сладолед, дъвки с натурални плодови съставки, сладки ягоди и първите малини за годината.

Това е един истински кулинарен празник. Готвят се вкусни тутракански гозби, полски пироги, родопски марудници и пататник. Има и италианско участие с прясна паста, вино, занаятчийска бира и колбаси, обяснява Ралица Касимова, съосновател на Хранкооп - фермерски пазари.

Ралица Касимова може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Караджова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Филологията – специалност за ценители и пазители на словото

Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..

публикувано на 09.05.25 в 11:55

В Сандански ще обучават неграмотни лица

В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..

публикувано на 09.05.25 в 11:50

Единствената ферма за ценни кожи в България вече е затворена

Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..

публикувано на 08.05.25 в 13:56

Киберсигурността не е въпрос на организация, а начин на мислене

Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..

публикувано на 08.05.25 в 11:26

Ученически конкурс „Моето читалище“ организират в Белица

Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..

публикувано на 08.05.25 в 11:14

Младото поколение мечтае по-силно и рискува по-смело

Младите поколения стават все по-иновативни в решенията, които търсят, и в проектите, които искат да работят. Те мечтаят по-силно, рискуват по-смело и в това е красотата на младежкия дух. Те по-лесно си казват: „Какво ако тази щура идея няма да проработи“. Всичко това им помага да бъдат смели и креативни. Това заяви в ефира на Радио Благоевград..

публикувано на 08.05.25 в 10:46

Преподаватели и докторант от ЮЗУ изнесоха часове по роден език на български ученици във Виена

Преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ проведоха часове по родния език с ученици от Българо-австрийското училище във Виена. Преподавателите Милена Накова-Петрова и  Наделина Ивова , както и докторантът Дияна Парахулева от Катедрата по български език проведоха своите мобилности в рамките на програма „Erasmus+“ в Българо-австрийското училище..

публикувано на 07.05.25 в 11:36