Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Гълъбинов:

Не трябва да допуснем да се постави под съмнение стабилността на финансовата система

По повод правителственото предложение за удължаване с още три месеца на удължения вече закон на миналогодишния бюджет, финансистът Румен Гълъбинов коментира за Радио Благоевград: „Необходимо е да се приеме някакъв бюджет – дали ще бъде удължителен на предходния или ще бъде нов бюджет за 2023 година  за полугодието,  но това трябва да  се случи в рамките на този месец юни. Не е приятна ситуацията, ако трябва текущи плащания да бъдат отлагани  във времето им и графикът им да бъде променян. Може да останат хора и фирми изненадани и да не си получат  навреме дължимото от държавата“ и  подчерта,  че сме в ситуация на валутен борд, има дисциплиниращи условия, които се изпълняват от години, свързани с нивото на бюджетния дефицит, с нивото на дълга, но сега опасността е всички тези показатели да бъдат нарушени.

Мнението на Румен Гълъбинов за идеята на служебния финансов министър да бъдат разблокирани парите във Фискалния резерв и Сребърния фонд е, че  щом сега стигаме до този разговор, очевидно е, че това е нещо, което се взима като хипотеза, че би могло да се стигне  до ползване на някои от компонентите на фискалния резерв. Също е повече от видно, че ще ни се наложи да излезем на външните капиталови пазари, за да вземам пак външен заем в евро, както и вътрешни заеми срещу издаване на държавни ценни книжа“. Според експерта, разходите биха могли да се  намалят след преразглеждане на капиталовата програма, която е твърде амбициозна за оставащите само 6 месеца до края на годината. Тя би могла да бъде намалена поне на половина, което ще облекчи значително текущите разходи.

Много е важно да се мобилизираме, за да получим и втория  транш пари от Брюксел по националния план за възстановяване и устойчивост, смята още  финансистът. „Но същественото тук е да не нарушим ритъма и финансовата дисциплина,  която имаме в продължение на години и която допринесе затова да бъдем поканени в чакалнята на еврозоната. Сега по никакъв  начин не би следвало да допуснем да се постави под съмнение стабилността на българската финансова система. Ние в момента имаме известни рискове, които се крият точно в тази бюрократична неуредица с всичките тези актуализации на бюджета, отлагане на приемането на същинския бюджет. Ние сами сме си направили така, че сме изправени пред кризисна ситуация, която сами сме си я създали“.

Добре да бъде съставено редовно правителство и това Народно събрание да продължи да работи, категоричен е Румен Гълъбинов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28