Играта „Климатична фреска“ е въодушевена от Парижкото споразумение за климата, основана е във Франция през 2015 година като настолна игра с 42 карти, всяка от които представлява фактор за изменението на климата. „Климатичната фреска е тричасов образователен уъркшоп, който се играе с карти. Час и половина се редят картите, за да се проследи причинно-следствената връзка между човешката дейност, промените в природата и последствията за човека. След това има един час за обсъждане на идеи, за това как хората са се почувствали спрямо това, което са научили и преживели. Накрая завършваме с част, в която те самите дават решения за това, което може да се направи, за да се справим с климатичните промени“, поясни за Радио Благоевград Вихрен Митев, основател на фондация „Екологичен манифест – МанЕко “, ангажирала се с разпространението на играта в нашата страна. Само за четири години играта е преведена на около 35 езика, разпространява се от доброволци в повече от 50 държави и с днешна дата с нея са се запознали един милион души. Новата цел е още един милион по целия свят. „Работим по проект за 36 уъркшопа в цялата страна и се опитваме да създадем мрежа от хора, които разбират въпроса“, каза още Вихрен Митев и уточни целта за нашата страна - поне 10 000 българи да знаят и да играят „Климатичната фреска“. „Този метод на образование, на занимание е много подходящ да се случва по време на фестивал, да се използва като тиймбилдинг средство. Подходящ е за много типове училищни и университетски занимания“, уточни Вихрен Митев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..