Пътят на храната от полето до потребителите бе акцентът на Втория земеделски форум “От фермата до твоята трапеза”, който се проведе през почивните дни в Сандански. Изложението бе открито от новия земеделски министър Кирил Вътев, който бе впечатлен както от изложените земеделски продукти, така и от усилията на стопаните да покажат добрите земеделски практики, с които България може да се гордее, като добре развита аграрна държава, макар и в миналото.
„Това е истината и това ще бъде новата политика на Министерството на земеделието и храните, защото силата тръгва от долу нагоре“ - каза в разговор със земеделските стопани новият земеделски министър Кирил Вътев. С него се срещна и Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която също участваше в изложението със своите пчелни продукти. Тя сподели, че по-различното в тазгодишното изложение е възможността на производители не само да промотират, но и да продават своята продукция.
„Тази година в Сандански хората имаха възможност да опитат и да си закупят от нашите продукти. Те бяха впечатлени от това, което им предлагаме и разказваме за пчелните продукти. За нас също беше много интересно, защото имахме директен контакт с клиента. За мен беше много ценно, че аз мога да разкажа за произхода на продуктите, за какво са полезни и как могат да ги употребяват“, сподели за Радио Благоевград Ралица Петкова.
По думите й, форумът е бил много добре организиран, защото през други години също е имало подобни изложения, но ефектът от тях вече е видим и в област Благоевград. Когато се скъсява дистанцията на храната от полето до трапезата, хората имат възможност да научат повече за полезността на храната и начина, по който е произведена. Така се дава възможност и за по-голяма изява на всеки земеделски производител.
„Това е един стимул за всеки производител, да се развива и да върви напред. Това коментирахме и със земеделския министър Кирил Вътев, с когото лично разговарях. Говорихме за проблемите и нуждите в Сектор „Земеделие“. Той пое ангажимент, че новото правителство ще работи в тази насока, ние производителите да имаме постоянни и сигурни пазари. Това е човекът, който е работил в сферата на хранителната промишленост, познати са му проблемите и той пое ангажимент да работи за тяхното отстраняване. Надяваме се, това да се случи“, коментира още дамата пчелар от Благоевград
Според Ралица Петкова, за да върне България мястото си в челните позиции на развитите аргарни държави в Европа, трябва да се подпомагат земеделските стопани, да продължават да произвеждат и да се развиват в селското стопанство. С помощта на държавата това може да се случи по-бързо.
„Трябва да се възроди интересът към българското производство. Надяваме се, че Министерството на земеделието и храните ще работи активно в тази посока, а ние производителите, знаем как да работим, просто трябва да ни се даде шанс това да се случи, а не да се обезкуражаваме“, допълни Ралица Петкова.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Ралица Петкова.
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..