Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политици и експерти дискутираха законови промени за ВЕИ и климата

Природозащитната инициатива „Зелени закони“ и партньорите от „Грийнпийс“ – България, WWF – България, Обществения център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР – Варна) и други организации, инициираха дебат между граждани, политици и представители на бизнеса, по предлагани законодателни промени в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), Закона за ограничаване на изменението на климата (ЗОИК) и свързаните с тези промени политики.

„Приоритетните зони, които би трябвало да залегнат като обща дефиниция в Закона за енергия от възобновяеми източници, бе една от ключовите теми, която бе и най-дълго дискутираната. Конкретният повод, за да се случи точно сега този дебат, който по принцип е много важен е, че миналия месец минаха на първо четене в Парламента промените в този Закон за ВЕИ, предложени от служебното правителство. Общото мнение на всички участници в дебата бе, че те не са достатъчно добри и трябва да бъдат прецизирани при второ четене“, коментира за Радио Благоевград Вера Стаевска, ръководител екип на „Зелени Закони“.

Според нея, Законът за ВЕИ е важно да бъде приет, за да могат да се усвоят средствата от Плана за възстановяване и устойчивост от една страна, от друга страна, България трябва да изпълни наказателната процедура на Европейската комисия за Директивата за ВЕИ. Затова е важно страната ни да определи приоритетните зони, за да могат инвеститорите да насочат правилно мащабните си инвестиции.

„Другият важен акцент в дебата бе насочен към произвеждащите потребители. Целта е, на битово ниво, да се постигне енергийна независимост и вече толкова популярните соларни панели и малки мощности за производство на битово ниво, този тип устройства, да бъдат лесни за инсталация и без процедури. Важно е, битовите потребители да могат да се включват лесно в мрежата и да могат да продават на мрежата, когато има излишък от битово произведената енергия от ВЕИ, на същата цена, на която купуват от мрежата“, обясни още Вера Стаевска.

Това ще спомогне за развитието на огромна мощност от битови производства, които могат да намалят използвания ток от мрежата от 60 до 70%. Така ще се намалят битовите сметки за електроенергия, а и ще се справим по-ефективно с енергийната бедност.

Използването на вятъра и геотермалните възможности за производство на енергия, бяха също сред дискутираните теми в дебата.

„Вятърът е една огромна сила, която трябва да използваме разумно, защото трябва да опазваме и природата. Проблемът е, че тези мощности се поставят на места, където има конфликт с биоразнообразието. Знаете, че България вече беше осъдена от Европейския съюз за мощностите, изградени на Калиакра. Така че, нека да използваме силата на природата, но в полза и на природата, без да я увреждаме. Това е много важно. Ние, като един биологичен вид на тази планета, трябва да използваме ресурсите й без да се намесваме кризисно в живота на останалите биологични видове. Достатъчно разумни сме, надявам се, да го направим. Да ползваме, без да увреждаме“, апелира ръководителят на "Зелени закони".

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Вера Стаевска:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00