Природозащитната инициатива „Зелени закони“ и партньорите от „Грийнпийс“ – България, WWF – България, Обществения център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР – Варна) и други организации, инициираха дебат между граждани, политици и представители на бизнеса, по предлагани законодателни промени в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), Закона за ограничаване на изменението на климата (ЗОИК) и свързаните с тези промени политики.
„Приоритетните зони, които би трябвало да залегнат като обща дефиниция в Закона за енергия от възобновяеми източници, бе една от ключовите теми, която бе и най-дълго дискутираната. Конкретният повод, за да се случи точно сега този дебат, който по принцип е много важен е, че миналия месец минаха на първо четене в Парламента промените в този Закон за ВЕИ, предложени от служебното правителство. Общото мнение на всички участници в дебата бе, че те не са достатъчно добри и трябва да бъдат прецизирани при второ четене“, коментира за Радио Благоевград Вера Стаевска, ръководител екип на „Зелени Закони“.
Според нея, Законът за ВЕИ е важно да бъде приет, за да могат да се усвоят средствата от Плана за възстановяване и устойчивост от една страна, от друга страна, България трябва да изпълни наказателната процедура на Европейската комисия за Директивата за ВЕИ. Затова е важно страната ни да определи приоритетните зони, за да могат инвеститорите да насочат правилно мащабните си инвестиции.
„Другият важен акцент в дебата бе насочен към произвеждащите потребители. Целта е, на битово ниво, да се постигне енергийна независимост и вече толкова популярните соларни панели и малки мощности за производство на битово ниво, този тип устройства, да бъдат лесни за инсталация и без процедури. Важно е, битовите потребители да могат да се включват лесно в мрежата и да могат да продават на мрежата, когато има излишък от битово произведената енергия от ВЕИ, на същата цена, на която купуват от мрежата“, обясни още Вера Стаевска.
Това ще спомогне за развитието на огромна мощност от битови производства, които могат да намалят използвания ток от мрежата от 60 до 70%. Така ще се намалят битовите сметки за електроенергия, а и ще се справим по-ефективно с енергийната бедност.
Използването на вятъра и геотермалните възможности за производство на енергия, бяха също сред дискутираните теми в дебата.
„Вятърът е една огромна сила, която трябва да използваме разумно, защото трябва да опазваме и природата. Проблемът е, че тези мощности се поставят на места, където има конфликт с биоразнообразието. Знаете, че България вече беше осъдена от Европейския съюз за мощностите, изградени на Калиакра. Така че, нека да използваме силата на природата, но в полза и на природата, без да я увреждаме. Това е много важно. Ние, като един биологичен вид на тази планета, трябва да използваме ресурсите й без да се намесваме кризисно в живота на останалите биологични видове. Достатъчно разумни сме, надявам се, да го направим. Да ползваме, без да увреждаме“, апелира ръководителят на "Зелени закони".
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Вера Стаевска:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..