Природозащитната инициатива „Зелени закони“ и партньорите от „Грийнпийс“ – България, WWF – България, Обществения център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР – Варна) и други организации, инициираха дебат между граждани, политици и представители на бизнеса, по предлагани законодателни промени в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), Закона за ограничаване на изменението на климата (ЗОИК) и свързаните с тези промени политики.
„Приоритетните зони, които би трябвало да залегнат като обща дефиниция в Закона за енергия от възобновяеми източници, бе една от ключовите теми, която бе и най-дълго дискутираната. Конкретният повод, за да се случи точно сега този дебат, който по принцип е много важен е, че миналия месец минаха на първо четене в Парламента промените в този Закон за ВЕИ, предложени от служебното правителство. Общото мнение на всички участници в дебата бе, че те не са достатъчно добри и трябва да бъдат прецизирани при второ четене“, коментира за Радио Благоевград Вера Стаевска, ръководител екип на „Зелени Закони“.
Според нея, Законът за ВЕИ е важно да бъде приет, за да могат да се усвоят средствата от Плана за възстановяване и устойчивост от една страна, от друга страна, България трябва да изпълни наказателната процедура на Европейската комисия за Директивата за ВЕИ. Затова е важно страната ни да определи приоритетните зони, за да могат инвеститорите да насочат правилно мащабните си инвестиции.
„Другият важен акцент в дебата бе насочен към произвеждащите потребители. Целта е, на битово ниво, да се постигне енергийна независимост и вече толкова популярните соларни панели и малки мощности за производство на битово ниво, този тип устройства, да бъдат лесни за инсталация и без процедури. Важно е, битовите потребители да могат да се включват лесно в мрежата и да могат да продават на мрежата, когато има излишък от битово произведената енергия от ВЕИ, на същата цена, на която купуват от мрежата“, обясни още Вера Стаевска.
Това ще спомогне за развитието на огромна мощност от битови производства, които могат да намалят използвания ток от мрежата от 60 до 70%. Така ще се намалят битовите сметки за електроенергия, а и ще се справим по-ефективно с енергийната бедност.
Използването на вятъра и геотермалните възможности за производство на енергия, бяха също сред дискутираните теми в дебата.
„Вятърът е една огромна сила, която трябва да използваме разумно, защото трябва да опазваме и природата. Проблемът е, че тези мощности се поставят на места, където има конфликт с биоразнообразието. Знаете, че България вече беше осъдена от Европейския съюз за мощностите, изградени на Калиакра. Така че, нека да използваме силата на природата, но в полза и на природата, без да я увреждаме. Това е много важно. Ние, като един биологичен вид на тази планета, трябва да използваме ресурсите й без да се намесваме кризисно в живота на останалите биологични видове. Достатъчно разумни сме, надявам се, да го направим. Да ползваме, без да увреждаме“, апелира ръководителят на "Зелени закони".
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Вера Стаевска:
Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..
Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..
Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“. В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..
За осма година, Народно читалище „Просвещение 1870” в Брезник, организира великденска благотворителна инициатива под надслов: „Подари усмивка”. В дните до 16 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или домакинството,..
До почти 2 млрд. може да достигне броят на хората със сериозно наднормено тегло до 2035 г. Това е всеки четвърти жител на Земята. По този показател България е шеста в Европа при възрастните, и пета – при децата. Всеки четвърти българин, или 25% е със затлъстяване първа степен. Статистиката показва още, че половината от българите имат наднормено..
Има как да не се закриват паралелки, има как да дадем шанс на децата сами да избират какво и къде да учат. Да им дадем правото, което им се полага по закон. Така коментира темата за план-приема на ученици в благоевградските гимназии Василиса Валеова, общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и вероизповедания в..
Централният вход на сградата на Община Благоевград да бъде пригоден за хора със специални потребности. Такова предложение е входирал в Общинския съвет и администрация местният парламентарист Христо Михалков. „Имаме изградени рампи за придвижване на лица с физически увреждания, но те водят до централния вход, който е с тежки врати. Това означава, че..