„Помогни си сам, за да ти помогне и Господ“ или държавата. Това твърдение важи с пълна сила за подгорските села, чиито кметове и местни жители са принудени сами да поддържат зелените площи, парковите пространства, местата за отдих и тротоарите във и около населените места. Хората сами да косят изобилстваща през сезона зеленина, третират площите срещу паразити и така поддържат чистотата в селата. Примерът е от петричкото село Самуилово, където това се случва от няколко години. Така е и в другите села в община Петрич, където също няма назначени хора по временната трудова заетост и затова хората си чистят сами - косят тревата със собствена техника и със свои средства за гориво, но това не трябва да бъде така.
„Затова сами се включваме в косенето на тревата, почистването и обезпаразитяването на тревните площи, за да не се случи, както казвам: и тревата да ни изненада, като снегът през зимата. На всеки пет дни имаме тежката задача да поддържаме около 150 декара тревни площи – стадион, кът за отдих, пътни банкети, гробищни паркове, зелени площи, мотополигон. Това е огромна площ около Самуилово, която се поддържа в перфектно състояние, за да може децата и хората, които я посещават да се чувстват като в парк, а не като в сметище“, коментира за Радио Благоевград Кирил Стоянов, кмет на петричкото село Самуилово.
По отношение на крайпътните сметища в района, той се похвали, че са превърнати в паркове. В тях местните хора могат да си почиват или да се разхождат, което ги прави и отговорни към поддържането на чистотата.
„Един проблем, който ме притеснява, е свързан с монтираните контейнери за разделно събиране на отпадъците. Фирмата, която ги е монтирала, без наше позволение, за съжаление, тя не обслужва тези контейнери и около тях се образуват нови сметища. Това са новите нерегламентирани сметища в района. Хората се включват в почистването, защото по-добре е един път да покажеш, отколкото сто пъти да обясняваш, как трябва да изглеждат селата в подгорския район. А именно, подгорските села са „перлата“ на туризма в община Петрич“, допълни кметът на Самуилово.
По думите му, през последните години се наблюдава засилен интерес към закупуването на къщи и имоти в селото, но те се продават предимно на хора и семейства, които искат да се заселят за постоянно.
„За мен е престъпна безотговорност и бездействие да чакаш кметовете по места да косят трева. По отношение на хората по временната заетост, въпросът ми е директно към министъра на социалното министерство – защо това е така от три години насам, и знаят ли, че назначените евентуално, са назначени. След като не можем да построим нещо ново, поне да поддържаме това, което вече имаме, за да се използва от хората“, категоричен е Кирил Стоянов.
Според кмета на Самуилово, който е вече 16 години на този пост, проблемите на селата не трябва да се неглижират, защото „ако ги няма селата, градът е обречен на абсолютно същото“.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Кирил Стоянов:
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..