До 2030 година поне 40 процента от зелените технологии и техните компоненти трябва да се произвеждат в Европейския съюз. Това каза евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова по време на журналистически семинар на тема "Нова регулаторна рамка за европейската промишленост с нулеви нетни емисии", организиран от Бюрото на ЕП в България. Пенкова е докладчик по това законодателство, като по думите й, то трябва да се приеме до няколко месеца.
Чрез финансиране и създаване на по-облекчена регулаторна рамка, ЕС ще се опита да върне технологии, които спомагат както за производство на зелена енергия, така и за трансформацията на икономиките. Целта е всички тези компоненти, съоръжения и технологии да се произвеждат в рамките на ЕС, изтъкна българският евродепутат.
Позицията на ЕП е, че трябва да има конкретен списък с технологии. Част от тези технологии са фотоволтаични системи и такива за топлинна енергия, горивни елементи, както и производство на всякакъв вид биогорива. В този списък влиза още производството на акумулаторни батерии, термопомпи, технологии, които да подобрят електропреносната мрежа, както и системи за улавяне на въглеродните емисии и тяхното съхранение и транспортиране.
Ядрената енергетика също е включена като стратегически енергиен източник, добави българският евродепутат.
Днес отбелязваме Международния ден на детето – 1 юни. По този повод малките журналисти от школата по „Журналистика и медийно отразяване” към ЦЛТРДБ седнаха в стола на водещата Латинка Павлова. Малчуганите като истински журналисти задаваха въпроси, свързани с това какво е било детството на водещата на предаването „Неделя у дома”. „Усмихвайте..
По време на абитуриентските дефилета в Благоевград, където бляскави рокли и костюми се съревноваваха за внимание, най-яркият момент не дойде от модата, а от едно момиче. Само на 16 години, Анелия Мурджова от Симитли даде урок, който не се учи в училище - урок по човечност, доброта и смелост. "Не съм изненадан от постъпката на дъщеря ми! Все пак си..
Протестна подписка срещу честото спиране на електрозахранването в осемте села на Подгорието събират жителите на населените места. Тя е инициирана от кмета на Самуилово - Кирил Стоянов. Той твърди, че вече 18 години сигнализира за проблема, но няма никаква реакция от компетентните институции. По думите на Кирил Стоянов отговорност на "Държавно..
Пазарът в момента у нас е стабилен, уравновесен, с много добра конкурентна среда. По отношение цените на цялата гама храни, кривата се движи буквално върху кривата от 2023 г., но 2025 г. се оказва по-скъпа от миналата 2024 г. Главен виновник затова са цените на пресните плодове и зеленчуци, най-силно изразена е разликата при плодовете. „В..
Една различна изложба, събираща БИВОЛИТЕ на Евгени Серафимов и ДАНТЕЛИТЕ на Бистра Писанчева. Изложба, в която боята и конецът рисуват биволи. Изложба, в която нито живописта, нито дантелата са в традиционната си форма. Изложба, която разказва стари истории по един съвсем нов и неочакван начин. Всичко това ще видят посетителите на Националния..
Интересът към изучаване на гръцки език в ЮЗУ „Неофит Рилски“ е постоянен. В нашия регион развиват дейност гръцки фирми, които имат нужда от добре подготвени кадри, владеещи гръцки език. В съответните сайтове, предлагащи работни позиции, постоянно присъстват обяви, в които се търсят специалисти с гръцки език. Затова вярваме, че студентите, успешно..
Приветствам идеята за възраждане на фонд „Култура“ в Община Благоевград. Нормално е хубавите неща, които са се случвали назад във времето, сега да се продължат. Когато един проект е добър и работещ, не виждам нищо лошо да се подкрепи и надгради. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Христина Спасова, бивш заместник-кмет по културните дейности в..