Граничният пункт между България и Северна Македония „Станке Лисичково“ дочака времето да бъде изцяло обновен. Хубавото е, че най-накрая започна изпълнението на проекта за неговата реконструкция и разширяване, лошото е, че чакането продължи 25 години.
Граничният пункт „Станке Лисичково-Делчево“ далеч не е от най-натоварените граници на страната ни. Но е важен - за тези, които си изкарват хляба с превоз на стоки и правят бизнес в двата гранични района, както и за тези, които карат ски в нашите курорти или пътуват за море от Северна Македония към Гърция през България. Откакто е отворена тази пътна връзка, не е променяно почти нищо. За разлика от комшиите, които имат що-годе добра пропускливост на границата, на българска територия има по едно трасе на вход и изход за всички превозни средства и един единствен кантар за товарните камиони, по който стърчеше част от арматурата.
Най-сетне дойде време за реконструкция на този пункт, който изцяло ще бъде обновен. Първият опит държавата направи през 1997 година, но след седмица всичко замръзна.
„Започналото разчистване на района около граничния пункт и наличието на строителна техника впечатли и хората, които преминаваха през границата, повечето от тях от РСМ към България. Едни по работа, други като туристи“, коментира за Българското национално радио Вяра Генова от Агенция „Митници“.
По думите й, потокът от автомобили и камиони няма да бъде спиран, но ще се наложи специална организация на движението.
„Освен това, ще бъдат съборени всички стари сгради и неугледни бараки и ще се изградят нови“, обясни още Ваня Генова.
Инвестицията от близо 16 милиона лева определено си струва, категорични са от Агенция „Митници“, които са възложители на проекта и собственици на целия терен около граничния пункт от 48 декара. През последните години се наблюдава и трайна тенденция дори пътуващите от Скопие към нашата страна да предпочитат този пункт.
Какво се предвижда на тази важна външна граница на ЕС и как реагираха хората, които преминават през пункта и тези, които работят там? Репортаж на Кети Тренчева, кореспондент на БНР:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..