Книгата „Културно богатство, плод на родствена връзка“ написа след проучване единадесетокласникът Йордан Тенев от Профилираната гимназия „Константин Фотинов“ в Самоков. Пред репортер на Радио Благоевград той разказа, че е записал паралелка с изучаване на химия, биология и немски език, но винаги се е интересувал от история.
„Повод за написването на книгата беше 13-тият Национален исторически конкурс. Реших да опитам. Аз написах една малка книжка, около 20 странички. Конкурсът беше повод да проуча личности от Самоков. Имена на улици са кръстени на тях. Но не съм знаел с какво са свързани тези личности. Започнах да се интересувам. Проучването ми помогна да създам връзки с уредниците в музея в Самоков. Това пък по-късно стана причина да ме вземат като стажант лятото за два месеца при тях.“
Йордан Тенев споделя, че още от малък се е интересувал от Никола Карастоянов, човекът, създал първата българска печатница. „Тази фамилия има много голям отпечатък в историята. Друго характерно нещо в Самоков са картофите. Разбрах кой ги е внесъл като култура. Това е Димитър Смиркаров, знатен търговец, борил се е както за църковното дело, така и за развитието на стопанския живот в града. Самоков е бил развит възрожденски град. Димитър Смиркаров донася тази култура, даже пише книга как да се борави с нея, как да се приготвят ястията. Той обогатява стопанския живот в Самоков. Както ви казах, аз винаги съм се интересувал от родствените връзки между хората и такава открих между Димитър Смиркаров и Карастоянов. Дъщерята на Димитър Смиркаров се жени за сина на Никола Карастоянов – Атанас Карастоянов. По този начин две фамилии, които имат сериозен отпечатък върху българската история, всъщност дават една фамилия на България, която се счита за основоположник на българската фотография. Атанас Карастоянов е един от първите български фотографи, дори е бил фотограф на сръбския крал“ – разказва още ученикът и допълва, че съвсем скоро ще бъде издадена книга за историята на Бельовата черква. „Музеят ми гласува доверие лятото да набера ръкописа от 1912 г., който е написан по изключително красив начин, да го набера на компютър и да стана един от съставителите на книгата. Много благодаря на ръководството на музея и на неговия директор д-р Хаджиангелов, че ми предоставиха тази възможност да бъда част от процеса и да се докосна до работата на един музеен работник. Тази книга беше повод да започна да се занимавам с калиграфия. Огромно беше вълнението за мен и с нетърпение очаквам издаването на книгата“.
Йордан Тенев сподели, че се интересува и от литература. „Аз съм един от организаторите на литературен клуб „Агадор“. Това беше една от моите цели – да се създаде в гимназията клуб.“ Гимназистите, участници в клуба, се занимават с изкуство и литература, с писане на творчески текстове и поезия. Клубът „Агадор“ към Профилираната гимназия „Константин Фотинов“ гр. Самоков вече има реализирани събития – „Вечер на любовната поезия“, „Нека ви разкажа“, „Черно и бяло“, с които привличат не само съученици, но и родители и общественици към дейността на младите хора. Ръководи ги преподавателят по български език и литература в гимназията Костадинка Христова.
След като завърши средното си образование, Йордан Тенев ще кандидатства в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, специалност „История“.
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..