Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученик от Самоков написа книга

Книгата „Културно богатство, плод на родствена връзка“ написа след проучване единадесетокласникът Йордан Тенев от Профилираната гимназия „Константин Фотинов“ в Самоков. Пред репортер на Радио Благоевград той разказа, че е записал паралелка с изучаване на химия, биология и немски език, но винаги се е интересувал от история.

„Повод за написването на книгата беше 13-тият Национален исторически конкурс. Реших да опитам. Аз написах една малка книжка, около 20 странички. Конкурсът беше повод да проуча личности от Самоков. Имена на улици са кръстени на тях. Но не съм знаел с какво са свързани тези личности. Започнах да се интересувам. Проучването ми помогна да създам връзки с уредниците в музея в Самоков. Това пък по-късно стана причина да ме вземат като стажант лятото за два месеца при тях.“

Йордан Тенев споделя, че още от малък се е интересувал от Никола Карастоянов, човекът, създал първата българска печатница. „Тази фамилия има много голям отпечатък в историята. Друго характерно нещо в Самоков са картофите. Разбрах кой ги е внесъл като култура. Това е Димитър Смиркаров, знатен търговец, борил се е както за църковното дело, така и за развитието на стопанския живот в града. Самоков е бил развит възрожденски град. Димитър Смиркаров донася тази култура, даже пише книга как да се борави с нея, как да се приготвят ястията. Той обогатява стопанския живот в Самоков. Както ви казах, аз винаги съм се интересувал от родствените връзки между хората и такава открих между Димитър Смиркаров и Карастоянов.  Дъщерята на Димитър Смиркаров се жени за сина на Никола Карастоянов – Атанас Карастоянов. По този начин две фамилии, които имат сериозен отпечатък върху българската история, всъщност дават една фамилия на България, която се счита за основоположник на българската фотография. Атанас Карастоянов е един от първите български фотографи, дори е бил фотограф на сръбския крал“ – разказва още ученикът и допълва, че съвсем скоро ще бъде издадена книга за историята на Бельовата черква. „Музеят ми гласува доверие лятото да набера ръкописа от 1912 г., който е написан по изключително красив начин, да го набера на компютър и да стана един от съставителите на книгата. Много благодаря на ръководството на музея и на неговия директор д-р Хаджиангелов, че ми предоставиха тази възможност да бъда част от процеса и да се докосна до работата на един музеен работник. Тази книга беше повод да започна да се занимавам с калиграфия. Огромно беше вълнението за мен и с нетърпение очаквам издаването на книгата“.

Йордан Тенев сподели, че се интересува и от литература. „Аз съм един от организаторите на литературен клуб „Агадор“. Това беше една от моите цели – да се създаде в гимназията клуб.“ Гимназистите, участници в клуба, се занимават с изкуство и литература, с писане на творчески текстове и поезия. Клубът „Агадор“ към Профилираната гимназия „Константин Фотинов“ гр. Самоков вече има реализирани събития – „Вечер на любовната поезия“, „Нека ви разкажа“, „Черно и бяло“, с които привличат не само съученици, но и родители и общественици към  дейността на младите хора. Ръководи ги преподавателят по български език и литература в гимназията Костадинка Христова.

След като завърши средното си образование, Йордан Тенев ще кандидатства в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, специалност „История“. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

„Красота с кауза – Плати с усмивка“ връща увереността на онкоболни жени

Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

„Заедно в града“ – помощ за хората в неравностойно положение

Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..

публикувано на 16.05.25 в 15:17

Приоритетите на Община Трън от бюджета за 2025 година

Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на  15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...

публикувано на 16.05.25 в 14:53

Доброволец по сърце

Социалната ангажираност и доброволчеството е темата на радиосрещата с един от „Героите“ на ТimeHeroes - Ивайло Кирилов, който от години е доброволец. За топлината и грижата, които внася в живота на самотните възрастни хора от Пернишко, той получи специалната грамота на платформата за споделени инициативи.  „ Доброволчеството за мен е..

публикувано на 16.05.25 в 14:09

Достойни възнаграждения за работещите в обществените медии

„ Трудът в медиите има стойност“ – това е надсловът на днешния национален протест на работещите в трите обществени медии в страната- БНР, БНТ, БТА. Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза за Радио Благоевград вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са:..

публикувано на 15.05.25 в 16:20