Атидже Алиева-Вели е български евродепутат, член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони и на Комисията по заетост и социални въпроси. На юнското заседание на Европейския парламент в Страсбург, г-жа Вели призова колегите си за осигуряване на устойчиво земеделие, за равни възможности и с равни субсидии. Тя е моторът и на борбата на българските евродепутати срещу предложенията на Европейската комисия за изменения в класификацията на етеричните масла, които засягат производството на българското розово масло и го обричат на унищожение. „Производството на етерични масла е чисто производство, можем спокойно да го наречем биоикономика и се надявам Комисията по околна среда да вземе разумното решение“, подчерта в интервю за Радио Благоевград евродепутатът и припомни, че засегнати са още Испания, Италия, Франция, Португалия. „Работим с колегите, привличаме съмишленици, обясняваме проблема, притесненията на нашите производители. Очакванията са със старта на Испанското председателство и в Съвета темата да намери подкрепа и разбиране.“
Атидже Алиева-Вели съобщи, че предстои да бъде гласувано в ЕП през месец юли предложението сектор говедовъдство да бъде включен към индустриалните замърсители на околната среда. „Комисията по земеделие беше категорична – няма нужда от включването на сектор говедовъдство, няма нужда от промяна на праговете по отношение на сектор птицевъдство и свиневъдство, за които само преди година влезе в сила нов регламент, който е със същите изисквания към околната среда“. Евродепутатът защити позицията си с аргумента, че „това често променяне на законодателството на европейско ниво и в последствие на национално, не дава никаква предвидима среда“.
Комисията по околна среда все още работи по проблема с пестицидите, предложенията са на ранен етап. „Но трябва да намерим правилния начин, по който трайно да намаляваме употребата на пестициди и сметката да не се плаща само от земеделците. България е добър пример със сравнително ниски количества на вложените пестициди“, каза госпожа Вели.
По повод факта, че европейските субсидии промениха структурата на българското земеделие, в което вече близо 80% е делът на зърнопроизводството, Атидже Алиева-Вели подчерта, че „отглеждането на плодове и зеленчуци е трудоемко, секторът не е толкова модернизиран, колкото сектор зърнопризводство. Може би доста по-високи производствени разходи, по-малки площи, по-трудна реализация. Основен проблем на зеленчукопроизводството и въобще на малките производители е липсата на пазар, важен елемент от тяхното съществуване и продължаване на производството е обединяването. За съжаление не го виждаме в България. Може би народопсихология и донякъде липсата на добри примери“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..