Доц. д-р Момчил Панайотов е преподавател по специалност „Дендрология“ в Лесотехническия университет в София. Активен изследовател е на планинските гори, тяхната история и развитие. Той е част от авторския екип на платформата “Климатека”, председател на Българската асоциация по ски свободен и екстремен стил (БАССЕС), член на Софийския отряд на Планинска спасителна служба към БЧК. „Градските дървета са една тема, която е доста специфична, тъй като всички ние живеем в градовете и искаме да ползваме благините от това да имаме хубави дървета около нас, но в същото време тези дървета са подложени на една доста стресираща ситуация и съответно за тях трябват по-специални грижи“, каза за Радио Благоевград доц. Момчил Панайотов.
Той посочи основните проблеми и последствията от тях за дърветата в градската среда. „Определено мога да кажа, че в общините се вижда липса на достатъчно професионален ресурс, основно по отношение на хората, които директно работят с дърветата. Може да имаме експертния ресурс на ниво управление, на ниво взимане на решения, не винаги за съжаление, но това, което е оперативното ниво, хората, които реално работят с дърветата, определено се вижда, че нямат необходимата качествена подготовка за тази работа“. Доц. д-р Момчил Панайотов обърна специално внимание на често срещнатата практика за прекалено отнемане от короната на градските дървета, а това не бива да надвишава 25%.
Към лошите практики той прибави и факта, че не малко градските дървета биват увреждани от граждани. „От една страна имаме много заинтересовани хора, които наистина осъзнават необходимостта да имаме хубави дървета в градовете и се борят за тях. И от друга страна имаме някои хора, които все още не разбират колко ползи носят тези дървета и по-скоро са склонни да искат те да бъдат увреждани и не съобразяват, че позитивите са повече“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..