Как да оцеляват общините без държавен бюджет и ще има ли допълнително финансиране от държавата за довършване на започнатите вече проекти?
Това са част от актуалните въпроси, които вълнуват общинските кметове. Сред тях е и Радослав Ревански, кмет на Община Белица и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България, който участва в среща с министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков.
„Това бе един от поводите за тази среща. Припомняме, че октомври месец миналата година, 235 общини получихме по 50% от средствата по одобрените проекти и сами се сещате, че не можем да оставим наполовина тези проекти. Имам уверение от финансовия министър г-н Василев, преди това и от служебния министър г-жа Велкова, че парите ги има. Даже вече са заложени и в бюджета, който трябва да съгласуваме в Сдружението, но трябва да се разберем с господин Цеков за начина на разпределение на тези средства“, коментира за Радио Благоевград кметът на Община Белица Радослав Ревански.
Ако първите 50% от парите са вече по сметките на общините, то вторият транш ще бъде получен при изработени дейности. Очакваните средства са в размер на близо 407 милиона лева. Те ще бъдат изразходвани за проекти за подобряване на пътища, улици и ВиК инфраструктура.
„Друга актуална тема е енергийната ефективност на сградите. Трябва да се разпределят около 1 милиард - 1 милиард и 200 милиона лева, а по първоначални данни исканията трябваше да бъдат за около 3 милиарда лева. Трябва да знаем какво е разпределението на тези средства, за да обясним след това на хората, защо един блок получава, а друг не получава средства за енергийна ефективност“, допълни кметът на Белица.
Общината работи активно и по реализацията на проектите, които стартираха в така наречения „строителен сезон“. Вече са получени 50% от предвидените 5 милиона лева за ремонтиране на пътя Семково - Белица. Очаква се скоро да стане ясно как ще бъдат разпределени и останалите 5 милиона лева по този проект.
„Това е един от най-големите и важни за община Белица проекти. Миналата година завършихме 6,3 кимолетра от пътя до Семково, тази година са останали още 9,5 километра. Тогава бяха одобрени първите 5 милиона, сега очакваме и другите „висящи“ 5 милиона лева да бъдат одобрени, ако не до края на тази, то поне до началото на другата година. Надяваме се, дотогава пътят да бъде завършен изцяло и да бъде европейски“, уточни още градоначалникът.
Освен пътят до Семково, ще бъде подменен и водопроводът в курорта, който е дълъг около 2 километра, за да може да се развива и туризмът в района.
„Въпреки тежкия мадат, който имахме, ние бяхме основния стожер за запазване на държавността. Реагирахме адекватно при различни предизвикателства – и за COVID кризата, и за войната, и за бежанците. Когато има диалог между държавата и общините, нещата се получават. Затова, на нас трябва да се гледа като на партньор. Защото, онези правителства, които гледаха на нас като на врагове, паднаха още на следващия ден. Ние сме партньори на държавата, защото в крайна сметка, ние работим за хората“, коментира още кметът на Община Белица Радослав Ревански.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Радослав Ревански:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..