Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Променяме се с климата“ в СУ Белица

СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Белица бе доманкин на регионална среща по образователния проект „Променяме се с климата“. Той бе реализиран в партньорство със сдружение „Институт за прогресивно образование“ и екологично сдружение „За Земята“. Главната цел на проекта е да бъде организирана мащабна кампания за повишаване осведомеността и компетенциите на българската общественост по отношение на влиянието на климатичните промени върху човешкото здраве, околната среда, социалния и икономически живот на съвременното общество, както и конкретните мерки по смекчаване, адаптация и устойчивост спрямо промените в климата, които трябва да се предприемат.

Хатидже Джамал е старши учител в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Белица. За Радио Благоевград тя сподели идеята, която е свързана с енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници. Темата е разгледана с ученици от 11 клас и е заложена в учебните програми. „Беше изключително интересно, работата изключително приятна. Запознахме се подробно с алтернативните енергини източници, слънчевата енергия, енергията на приливите и отливите, на вятъра, които все по-широко навлизат  в производството на електроенергия в държавата. Всички знаем колко вредни са ТЕЦ-овете, колко много въглероден диоксит изхвърлят в атмосферата. Затова се търсят алтернативи. Тук, в училище, кандидатстваме за СТЕМ център. Едно от направленията е изграждане на фотоволтаици, с които може би частично ще захранваме някои уреди с електрически ток“, каза Джамал.

В рамките на проекта „Променяме се с климата“ са осъществени 31 инициативи, организирани от 25 образователни институции с над 3 000 участници – ученици, учители, родители, експерти.

Сайде Караахмед е ученичка в 11 клас, проявява интерес и загриженост към опазване на околната среда и използването на възобновяеми енергийни източници. „Беше много интересно. Ние научихме много за природните бедствия, за възобновяемите източници на енергия. Научихме много за фотоволтаиците. Те все още не се използват достатъчно в България, но с годините ще стават все по-популярни. И все по-полезни, защото можем да разчитаме на слънчевата енергия и да не замърсяваме в такава степен въздуха. Научихме колко много са замърсени въздуха и водите и че ние, младото поколение, сме задължени да направим нещо по този въпрос. В голям плюс за нас е да живеем в по-чиста околна среда“, сподели Сайде Караахмед.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бъдещето е в ръцете на младите хора

Гости на предаването „Неделя у дома“ бяха Елена Цушко, Йорданка Терзиева и Десислава Тасева, и трите възпитаници на природо-математическа гимназия "Акад. С. Корольов" - гр. Благоевград.  Момичетата са зрелостнисци от випуск 2024, целеустремени, позитивни със светъл поглед към бъдещето. Говорихме за средното образование в България, неговите..

публикувано на 16.06.24 в 15:55

Поли Генова посвещава на децата, които не спират да мечтаят

Поли Генова представя най-новата си песен – „We Only Have Today“ . Като национален посланик на УНИЦЕФ за България Поли посвещава тази песен на каузата за най-добър старт в живота на всяко дете на Детския фонд на ООН. Новият й сингъл не само ни вдъхновява, но и ни кара да подкрепяме децата да не спират да мечтаят, да вярват в себе си и да..

обновено на 16.06.24 в 15:48

Д-р Силвия Петрова: Експертността е ключова за пазара на труда във времето на изкуствения интелект

„Добрата експертна подготовка, съчетаваща теория и практика са от особена важност за студентите, излизайки на пазара на труда, където вече трябва да се „състезават“ с изкуствения интелект“. Това коментира в интервю за Радио Благоевград гл.ас. д-р Силвия Петрова от катедрата „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград...

публикувано на 16.06.24 в 15:40

Васил Софин представя втора детска книга - „Дребосъчета“

Самоковският автор Васил Софин представя втора детска книга със заглавие „Дребосъчета“. На страниците на четивото са поместени стихове с различна тематика. Красивите илюстрации към тях са дело на Ваня Попйорданова, която подсказва и заглавивто на Васил Софин. За втората си детска книга авторът черпи вдъхновение от своята 5-годишна внучка..

публикувано на 16.06.24 в 15:18

Борислав Ханджийски: Който има вяра, нищо не може да го спре

Борислав Ханджийски е кмет на село Габрово, община Благоевград. Познава добре историята на родното място на своите деди,а преди шест години със съмишленици се заема с възстановяването на местния средновековен храм „Свети Георги“. На доброволни начала е изградено и килийно училище, което отвори врати на 24 май 2024 година и което носи името на свети..

публикувано на 14.06.24 в 14:53

Правят модерни СТЕМ и производствен център в бившето Помощно училище в Благоевград

В изцяло променена атмосфера, уютна и спокойна среда учат децата от Център за специална образователна подкрепа „Св. Паисий Хилендарски“ в Благоевград. Оборудвани са кабинети по арт терапия,  кинезитерапия, Монтесори терапия и логопедична стая, както и мека стая с тапицирани стени. Ще бъдат направени модерен СТЕМ център, производствен център, а..

публикувано на 14.06.24 в 09:27

Марияна Кукушева: Технологиите изместват все повече хлебарите от професията

На Спасовден празнуват хлебарите и сладкарите, но за съжаление през последните години се наблюдава все по-малък интерес към тази професия. Това сподели в ефира на Радио Благоевград Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в България. „Това е най-древната професия, която ще продължи..

публикувано на 13.06.24 в 11:53