Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Променяме се с климата“ в СУ Белица

СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Белица бе доманкин на регионална среща по образователния проект „Променяме се с климата“. Той бе реализиран в партньорство със сдружение „Институт за прогресивно образование“ и екологично сдружение „За Земята“. Главната цел на проекта е да бъде организирана мащабна кампания за повишаване осведомеността и компетенциите на българската общественост по отношение на влиянието на климатичните промени върху човешкото здраве, околната среда, социалния и икономически живот на съвременното общество, както и конкретните мерки по смекчаване, адаптация и устойчивост спрямо промените в климата, които трябва да се предприемат.

Хатидже Джамал е старши учител в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Белица. За Радио Благоевград тя сподели идеята, която е свързана с енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници. Темата е разгледана с ученици от 11 клас и е заложена в учебните програми. „Беше изключително интересно, работата изключително приятна. Запознахме се подробно с алтернативните енергини източници, слънчевата енергия, енергията на приливите и отливите, на вятъра, които все по-широко навлизат  в производството на електроенергия в държавата. Всички знаем колко вредни са ТЕЦ-овете, колко много въглероден диоксит изхвърлят в атмосферата. Затова се търсят алтернативи. Тук, в училище, кандидатстваме за СТЕМ център. Едно от направленията е изграждане на фотоволтаици, с които може би частично ще захранваме някои уреди с електрически ток“, каза Джамал.

В рамките на проекта „Променяме се с климата“ са осъществени 31 инициативи, организирани от 25 образователни институции с над 3 000 участници – ученици, учители, родители, експерти.

Сайде Караахмед е ученичка в 11 клас, проявява интерес и загриженост към опазване на околната среда и използването на възобновяеми енергийни източници. „Беше много интересно. Ние научихме много за природните бедствия, за възобновяемите източници на енергия. Научихме много за фотоволтаиците. Те все още не се използват достатъчно в България, но с годините ще стават все по-популярни. И все по-полезни, защото можем да разчитаме на слънчевата енергия и да не замърсяваме в такава степен въздуха. Научихме колко много са замърсени въздуха и водите и че ние, младото поколение, сме задължени да направим нещо по този въпрос. В голям плюс за нас е да живеем в по-чиста околна среда“, сподели Сайде Караахмед.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05