Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се отглеждат щрауси и пауни?

7
Снимка: Биляна Славчева

Ако сте решили да прекарате няколко дни сред красива природа и интересни животни, посетете община Белица. По пътя към Парка за мечки със сигурност ще ви направи впечатление едно райско кътче, където можете да си починете, да опитате вкусни специалитети и да се порадвате на екзотичните животни, нехарактерни за нашите географски ширини. В добре направени заграждения можете да видите разхождащи се любопитни щрауси, грациозни пауни, срамежливи гълъби, наперени фазани и други пернати обитатели.

Зоокътът съществува от 2020 година, като най-впечатляващите животни, които привличат вниманието на посетителите, са двата едногодишни щрауса - мъжки и женски. Преди около две години, екзотичните птици са били десетина, но глутница кучета ги е нападнала и сега са останали само два екземпляра. След около година и половина се очаква да имат и поколение.

„Щраусите не се отглеждат трудно, но винаги трябва да си много внимателен, защото, освен доста любопитни, те могат да бъдат и опасни. Развиват скорост от около 40-60 км в час, когато тичат. Шутът им също е много опасен, защото имат добре развит огромен нокът, с който могат да убият животно без проблем. Затова трябва да се наблюдават от далече“, коментира за Радио Благоевград Алекси Зотев, собственик на зоокъта.

Той обясни, че щраусите се хранят със специална храна, в момента младите птици тежат около 80 - 90 кг, растат до около тригодишна възраст, когато могат да стигнат и до 3 метра височина. Добре е посетителите да не ги хранят, защото човката на птиците е много силна и не са изключени инциденти.

Едно щраусово яйце отговаря на около 28 кокоши яйца, много по-калорични са, тежат около 1500-1600 грама едното. Имат много здрави черупки, които се дупчат доста трудно. Щраусите са дълголетни животни, живеят до около 50 години, а през зимата се радват на снега и могат да понесат температури до минус 22 градуса.

В райското кътче се отглеждат още пауни, фазани, гълъби, гугутки и други животни.

„Пауните са малко своенравни и сложни за отглеждане. Борят се за територия и в размножителния период мъжките са малко по-агресивни. В момента имаме около 15 яйца от тях. Когато има по-силен шум от коли и други дразнители, започват да издават специфични звуци. Засега хората не посягат на животните, само им се възхищават, радват им се“, сподели още Алекси Зотев.

Намерението му е в бъдеще да разшири зоотъка с още животни - зайци, интересни породи кокошки, лебеди, които ще плуват в свое езеро.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Алекси Зотев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Европейска нощ на музеите в Благоевград

С удължено работно време, безплатен достъп до експозициите и богата програма, Регионалният исторически музей – Благоевград отбелязва Европейската нощ на музеите и галериите в съботния ден, на 18 май.  По традиция инициативата започна с така наречената "Малка нощ", чиято програма бе посветена на детската публика. Официалното й откриване стартира в 14:30 с..

публикувано на 18.05.24 в 17:44

Геймингът и поведенческото пристрастяване

Дигиталните зависимости са част от поведенческото пристрастяване, към което се отнасят още хазарта, пазаруване, гледане на порно и всички производни идващи от дигитални устройства. На това мнение е психолгът Георги Млеканов. Проблемът с пристрастяването към електронните игри е със задълбочаващи последствия  за развитието на младите хора,..

публикувано на 17.05.24 в 14:40

Край на рекламите на хазарт

От днес, 17 май,  влиза в сила забраната на реклами за хазарт във всички медии, както и наличието на билбордове в близост до учебни заведения. Новият закон за хазарта въвежда почти пълна забрана на рекламите на хазартни игри в телевизии, радиа и сайтове. Той бе обнародван на 14 май в „Държавен вестник“. Според новия закон  хазарта се..

публикувано на 17.05.24 в 14:10

Дърворезбени кръстове – изкуство в миниатюра

Дървените кръстове с резбована миниатюрна в православните храмове в нашата страна са обект на изследването на д-р Вера Атанасова-Кавачева, уредник в Националния исторически музей. В ефира на Радио Благоевград тя обясни, че тези църковни предмети представляват интерес заради трудността на своята фина изработка и „защото свидетелстват за..

публикувано на 17.05.24 в 11:41

"Пойни птици" - стихове с аромат на барут и мащерка

Поетът Владислав Христов представи новата си книга с поезия „Пойни птици“. В изданието авторът е събрал свои стихове от последните няколко години. “Текстовете са свързани най-вече с това, което споходи света през последните две години - войната в Украйна. Нямаше как, като пишещ човек да не реагирам на случващото се. Другата част от стиховете са..

публикувано на 17.05.24 в 11:37

Мирена Станева: Опазването на културното наследство е мисия

Регионалният център на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа в София е част от мрежата центрове на световната организация с основна задача да опазва и помага на държавите да изграждат своите политики по отношение на опазването на живото наследство. „ Това е признание за нашата дългогодишна културна политика, която подкрепя и опазва наследството  ни и по..

публикувано на 17.05.24 в 10:15

Държавите в ЕС харчат милиарди за дейности, вредящи на природата

Нов доклад на WWF разкрива, че държавите-членки насочват между 34 и 48 милиарда евро европейски субсидии годишно за дейности, които вредят на природата. Макар че тези вредни субсидии обхващат всички основни сектори на икономиката, основната част от тях произхожда от селското стопанство. Според ново изследване до 60% от..

публикувано на 16.05.24 в 10:45