Ако сте решили да прекарате няколко дни сред красива природа и интересни животни, посетете община Белица. По пътя към Парка за мечки със сигурност ще ви направи впечатление едно райско кътче, където можете да си починете, да опитате вкусни специалитети и да се порадвате на екзотичните животни, нехарактерни за нашите географски ширини. В добре направени заграждения можете да видите разхождащи се любопитни щрауси, грациозни пауни, срамежливи гълъби, наперени фазани и други пернати обитатели.
Зоокътът съществува от 2020 година, като най-впечатляващите животни, които привличат вниманието на посетителите, са двата едногодишни щрауса - мъжки и женски. Преди около две години, екзотичните птици са били десетина, но глутница кучета ги е нападнала и сега са останали само два екземпляра. След около година и половина се очаква да имат и поколение.
„Щраусите не се отглеждат трудно, но винаги трябва да си много внимателен, защото, освен доста любопитни, те могат да бъдат и опасни. Развиват скорост от около 40-60 км в час, когато тичат. Шутът им също е много опасен, защото имат добре развит огромен нокът, с който могат да убият животно без проблем. Затова трябва да се наблюдават от далече“, коментира за Радио Благоевград Алекси Зотев, собственик на зоокъта.
Той обясни, че щраусите се хранят със специална храна, в момента младите птици тежат около 80 - 90 кг, растат до около тригодишна възраст, когато могат да стигнат и до 3 метра височина. Добре е посетителите да не ги хранят, защото човката на птиците е много силна и не са изключени инциденти.
Едно щраусово яйце отговаря на около 28 кокоши яйца, много по-калорични са, тежат около 1500-1600 грама едното. Имат много здрави черупки, които се дупчат доста трудно. Щраусите са дълголетни животни, живеят до около 50 години, а през зимата се радват на снега и могат да понесат температури до минус 22 градуса.
В райското кътче се отглеждат още пауни, фазани, гълъби, гугутки и други животни.
„Пауните са малко своенравни и сложни за отглеждане. Борят се за територия и в размножителния период мъжките са малко по-агресивни. В момента имаме около 15 яйца от тях. Когато има по-силен шум от коли и други дразнители, започват да издават специфични звуци. Засега хората не посягат на животните, само им се възхищават, радват им се“, сподели още Алекси Зотев.
Намерението му е в бъдеще да разшири зоотъка с още животни - зайци, интересни породи кокошки, лебеди, които ще плуват в свое езеро.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Алекси Зотев:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..