На 22 юли 2023 г./събота/, в 10 ч., пред сградата на Община Белица ще бъде даден старт на Шестото издание на Националния любителски крос по планинско бягане "Мечи крос" 2023 – Белица. Събитието се провежда под патронажа на кмета Радослав Ревански, с подкрепата на Сдружение с нестопанска цел „Пловдив бяга”, Парка за мечки – Белица и Народно читалище „Георги Тодоров-1885“ в Белица.
Инициативата има състезателен характер, а участниците ще се състезават на две дистанции – на 4 км. /момчета и момичета/ и на 12,70 км. /мъже жени/. Маршрутът е от центъра на град Белица до Парка за мечки. Участието е абсолютно безплатно. Както всяка година са осигурени и награди за победителите. Голямата награда е “Купата на кмета”, осигурени са и медали за 1-во, 2-ро и 3-то място за всички възрастови групи.
„Новото тази година е, че са осигурени награди и медали в категориите “най-малък участник“ и „най-възрастен“ участник. Миналата година изпаднахме малко в неудобно положение, тъй като се явиха едно малко детенце на около 6 годинки, което пробяга почти половината път на 4-километровия участък, а най-възрастният участник стигна до крайната точка на 12,7-километровия участък, така че, тази година сме предвидили и такива поощрителни награди“, коментира за Радио Благоевград Мая Падарева, секретар на Народно читалище „Георги Тодоров-1885“ в Белица.
Фондация „Четири лапи“ също е осигурила награди, както и Сдружение „Пловдив бяга“. Записване за предстоящо събитие може да бъде направено на сайта на читалището, в социалната мрежа или на email: maiazvetan@abv.bg тел. 07444/2227, както и в сайта на Сдружение с нестопанска цел „Пловдив бяга”.
„С всяка изминала година бегачите стават все повече и повече. На първия „Мечи крос“ участваха 83-ма състезатели, като през годините броят им стигна до над 100 човека. Надпреварата е подходяща за всички любители на бягането и здравословния начин на живот, затова нарекохме състезанието „Да тичаме за здраве в туристическа дестинация Белица“. Организацията върви нормално, в очакване сме на всички, които обичат здравословното бягане сред природата“, допълни Мая Падарева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Мая Падарева:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..