Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Браншовици настояват за свикване на спешен Консултативен съвет по тютюна

Националната асоциация на тютюнопроизводителите, НАТ-2010, входира писмо до земеделския министър Кирил Вътев, относно искане за провеждане на Консултативен съвет по тютюна към Министерството на земеделието и храните, с предложения за важни точки в Дневния ред на заседанието.

Според Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, НАТ-2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн – ELTI, провеждането на Консултативния съвет е точно навреме, защото:

„Освен, че НАТ-2010 договори нови правила и обновяване на Схемата Преходна национална помощ за тютюн, в Стратегическия план на България е записана и сума, от която трябва да се започне в първата година за кандидатстване, а именно 2023 г. Тоест, заложено е, че ще се започне с първа сума за първа година над 40 милиона евро, това са 80 милиона лева, сума, която ще намалява с 5 % всяка година на годишна база. Така че, вече на 21 юли, след като знаем колко потенциални бенефициенти са участвали по схемата, на какви обеми на производства и количества отговарят те, и като знаем отпуснатите средства, ще настояваме да се сформира работна експертна група на земеделското министерство с браншовите организации на тютюнопроизводителите, за да изчисляваме новите единични ставки по сортови групи тютюн. Така, в края на календарната 2023г., ние да знаем в бюджета на страната за 2024 г. каква сума ще бъде заложена за това перо, за тази схема за тютюн. Това е първото предложение, което внасяме за разглеждане“, коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на НАТ-2010.

Другото предложение, което тютюнопроизводителите настояват да бъде разгледано на Консултативния съвет по тютюна, е да бъде осигурено подпомагане с държавна помощ „de minimis” на регистрирани през 2023 г тютюнопроизводители, пострадали от лошите климатични условия. И третото, може би най-важното предложение, е включване на сектор „Тютюн“ към „уязвими сектори“ при преработването на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (2023-2027).

Филев припомни още, че до 21 юли, 2023 г., тютюнопроизводителите следва да се подадат заявления за подпомагане за Кампания за директни плащания (за тези, които все още не са подали) или да се направи редакция на вече подадените заявления (без санкция) за участие в Преходната национална помощ за тютюн и да приключат заявленията си. Тази година е нова по отношение на заявяване на участието по схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, тъй като за този период се предвижда еднократно да бъде избрана референтната година, според която ще се изчисляват ставките на база произведените количества тютюн от съответния производител. Стопаните имат право да избират една година от периода 2016-2018 г. За избраната през 2023 г. референтна година ще се получава преходна помощ до 2027 г. Дотогава референтната година няма да може да се променя, напомня още браншовикът.

Той коментира и проблем, за който споделят тютюнопроизводителите, а именно, че в Общинските служби по земеделие в почти цялата страна, не могат да се затварят заявленията, подадени от тютюнопроизводителите и така, те не са пълноправни участници по схемата.

„От земеделското министерство получихме уверение, че от петък (14 юли), тази нередност ще бъде отстранена. Но, аз препоръчвам на тютюнопроизводителите, от понеделник, 17 юли, тези които са подали вече заявления, да направят всичко възможно да отделят време и да отидат отново до Общинските служби по земеделие по места, за да си приключат заявенията. А, тези, които все още не са ги подали, да направят това до 21 юли. Причината за този проблем е в софтуера, който дава грешки и не позволява да се приключат заявленията и по други мерки и сектори, така че, този проблем не касае само тютюнопроизводителите“, уточни председателят на НАТ-2010, по повод голямото напрежение сред производителите от области Кърждали, Благоевград и Хасково, с оглед оставащите само няколко работни дни до края на Кампания за Директни плащания - 2023 г.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00