Искра Стоилова живее в село Слокощица, майстор занаятчия е и със съпруга си са избрали семейният бизнес да се развива под марката „Сръчно“. Освен запазването на българските традиции, за тях е много важно грижата и опазването на природата. „Аз знаех, че имаме проблеми с отпадъците, обаче да видиш в реката какво става, така те отрезвява, че направо душата ме заболя. От реката извадихме какво ли не, невероятен боклуци и това преди толкова години. А сега положението е още по-критично“, сподели в интервю за Радио Благоевград Искра Стоилова и спомена за своето първо участие в доброволческа акция за почистване на река Струма.
„Аз наистина не разбирам какво мислене трябва да имаш, за да изхвърлиш боклука си през прозореца на колата или просто ей – така да го изхвърлиш и оставиш да се разпилява. Нямам обяснение“, гневи се Искра Стоилова. Тя обаче е от хората, които следват своите каузи, не се оплакват, а намират решения. Така със своята приятелка Камелия започват да организират събирането на отпадъци за вторични суровини. Макар и бавно приучават голяма част от съселяните си да събират боклука разделно. Получават подкрепа от местната власт в начинанието на боклука да се гледа като на суровина и от която могат да се печеля пари, за да се правят полезни неща за селото.
„Реално на нас ни отне доста време, докато съберем по-солидна сума. Започнахме от центъра на селото, който беше доста неугледен, направихме детска площадка, като мисълта ми беше пак да не слагаме пластмасови съоръжение. Евгени Серафимов и „Новите майстори“ дойдоха, подкрепиха ни, нарисуваха много интересни игри за скачане на тротоарните плочки, боядисахме колчетата, поставихме такива колчета с подкрепата на общината, за да не се паркира по тротоарите и да е обезопасено; боядисахме всички спирки, реновирахме ги, а те бяха в много лошо състояние. Доста неща успяхме да направим, но това в течение на времето. Началото беше трудно, докато научим хората точно какво да ни донасят и как да ни го донасят“. Искра споделя с готовност своя опит с всеки, който тръгва по този път. Горда е, че и в родното и Жабокрът вече са успели да купят косачка за селото, да облагородят доста градинки със средства от събрани отпадъци.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..