Липсата на вода се оказва сериозен проблем в това горещо време за хората, които по една или друга причина, имат проблеми с водоснабдяването. Това се отнася до жителите на три кюстендилски села, които в момента са на воден режим, нарушено е подаването на питейна вода и в отделни махали или къщи в други населени места.
„Воден режим има в селата Делян и Крайни дол в Дупнишко и в село Катрище в Кюстендилско. В останалите селища имаме временни проблеми, които се явяват вследствие на проблеми и аварии в мрежата, и на злоупотреба от някой от нашите клиенти. Важното е, че по всички тях се работи и се търси максимално бързо отстраняване. В момента там няма вода, заради прекъсването на Рилския водопровод, който аварира миналата седмица. Бяха отстранени проблемите, но вчера отново имаше авария. Очакваме, че днес водата ще стигне до тези три населени места, които останаха без вода“, съобщи за Радио Благоевград Александър Пандурски, областен управител на Кюстендилска област.
По думите му, служителите на „Кюстендирска вода“ реагират адекватно на ситуацията и работят поетапно за отстраняването на проблемите.
Основните причини за тези аварии са остарялата водопроводна мрежа и недобросъвестното използане на водата за поливане и напояване на земеделските площи.
„Няколко кметове на общини вече са пуснали свои заповеди, с които са забранили използването на питейната вода за такива цели. Предстои ни среща с полицията, имаме обекти, които са нерегламентирано свързани с ВиК мрежата, ползват питейна вода за промишлени нужди, изхвърлят в канализацията отпадъци, които не трябва да бъдат там и така нататък. Предстои ни една по-широка кампания в това отношение, за да можем да вземем мерки. Ние непрекъснато апелираме нашите съграждани да пестят водата, защото това е един ресурс, който е толкова ценен, че ние не можем да разберем, защо трябва да го похабяваме, понякога за килограм домати. Да, важни са за хората, но в други части на света, хора остават без възможност да се докоснат до вода, даже за пиене, а не за нормални козметични нужди“, коментира още областният управител на Кюстендил.
Александър Пандурски благодари на служителите на водното дружество, които в тези горещи дни, работят неуморно за отстраняването на авариите, дължащи се най-вече на остарялата водопреносна мрежа.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Александър Пандурски:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..