"Това, което мен най-много ме радва в приетия държавен бюджет е, че вдигаме парите във фонда на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР.). От 20 милиона бюджетът за инвитро става 22 милиона до края на годината". Това коментира за Радио Благоевград народният представител Стефан Апостолов. Той ще настоява за драстично увеличение на бюджета за 2024 година.
"Аз лично ще се боря този фонд да финансира 80% от тази донорска процедура“, добави Стефан Апостолов, който е приел като лична кауза репродуктивните проблеми на хората от Благоевградска област.
За пръв път от 14 години финансирането за инвитро процедури в България се увеличава. Семействата вече ще получават до 6000 лв. от фонда на Центъра за асистирана репродукция за инвитро опит, вместо досегашните 5 000 лв. За целта са заложени допълнителни 2 млн. лв. в бюджет 2023. Това увеличение ще даде надежда на много двойки в страната, които чакат да бъдат подмопогнати в нелеката си битка за дете. Допълнителните средства ще компенсират нарастването в цените на консумативите.
Лоша статистика е, че същевременно пада и възрастовата граница на пациенти с репродуктивни проблеми. Пациенти на 23-27 години се нуждаят от донорски генетичен материал. Именно за това ще бъде иницирана и промяна в Наредбата за финансиране на донорството от парламентарната група на ГЕРБ.
Чуйте повече в разговора на Ваня Бахчиванова със Стефан Апостолов.
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..