Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Магдалена Баймакова: Вирусът „Западен Нил“ се предава върху човек чрез ухапване от комари

Инфекцията, причинена от „Западен Нил“ принадлежи към групата зоонозни инфекции. Естествен резервоар в природата на този вирус са различните видове птици. Най-чувствителни и податливи на вируса са птиците от семейство вранови.  Циркулацията му в природата се поддържа между основния резервоар птиците и комарите, които пренасят заразата.Темата коментира гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника във ВМА в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“.

„Вирусът съществува чрез циркулацията му между птици и комари. Основен механизъм за предаване върху човек е чрез ухапване от комари. Макар и много рядко, но теоретично е възможно да се осъществи трансмисия при хемотрансфузия,  трансплантация. Основен акцент на предаване и това, което трябва да се знае, е че става дума за зооноза и комаро предавана инфекция“.

Симптоми

При 80% от инфектираните хора с вируса „Западен Нил“ протича безсимптомно. Човек не може да разбере, че е заразен. Възможно е да се развие невроинвазивна форма, която се среща изключително рядко. Статистиката сочи, че 1 от 150 човека може да развие невроинвазивна форма на болестта. Най-честите клинични изяви, които трудно се различават от други инфекции, са температура, главоболие, мускулни болки, гадене, повръщане, обрив, увеличени лимфни възли. Няма нищо, което да постави акцент върху инфекцията, освен споменът за евентуално ухапване от комар в рамките на 3 дни до 2 седмици. Рискови пациенти са хората над 50 години, имунокомпрометирани лица, трансптлантирани, онкоболни – те са най-податливи за развитие на невроинвазивната форма. При тези хора е налице силно главоболие, стягане в зоната около врата, паралитични прояви, загуба на съзнание. Всички тези неврологични признаци ще накарат пациента да потърси медицинска помощ.

Лечение на Западнонилска треска

„Когато говорим за вирусна инфекция няма етиологично лечение, т.е. медикамент, който да действа директно върху вируса. Това заболяване е едно от  тези, за които нямаме лекарство. Т.е. нашите терапевтични усилия ще бъдат насочени към повлияване на общата симптоматика на настъпилите нарушения в общите механизми на работа. Ако клиничната картина е лека, ще отшуми с общо приложение на неспецифично лечение“.

 Според д-р Баймакова  през месец август започва активността на тази инфекция – август, септември, октоври отбелязваме пик на тези клинични изяви и трябва да се мисли за тях. По актуална справка на Националния център по заразни и паразитни болести към този момент няма регистрирани случаи с инфектирани българи. По данни на Европейския център за контрол и превенция на болестите към 28 юли има регистрирани и потвърдени 5 човешки случая на Западнонилска треска за Европа. Случаите са в Северна Гърция, Унгария и Италия. Ветеринарните власти следят много добре за инфекцията сред животните.

 На ниво индивидуална защита инфекционистът препоръча използнването на репеленти. Да е налице защитно облекло, да се избягва времето, в което комарите са най-активни, водоизточници, открити водни площи. Институциите трябва да осъществяват контрол върху популациите на комарите. 

 При закупуване на репеленти да се имат предвид следните активни съставки срещу комари и кърлежи:

DEET

Icardidin (Picaridin)

IR 3535

Oil of lemon eucalyptus

Paramenthane-diol (PMD)





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21