Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българката Милена Желязкова обединява нации чрез самобитния ни фолклор

Група от 33-ма французи, белгийци,  австрийци и италианци гостуваха за втора поредна година в град Рила и изучаваха в продължение на седмица красотата на българското народно многогласно пеене. Хора с различни професии, които пеят за удоволствие, но обединени от любовта към българската народна музика.

Техен вдъхновител и ментор е българската певица Милена Желязкова, която живее във Франция 30 години. В родния Пловдив, започва музикалната и кариера, изучава пиано, но се увлича и по българската народна музика – майка й пее и танцува в самодейната трупа на ансамбъл „Тракия“, пеят всичките и близки хора от семейството. Нейни ментори са Николай Стойков, един от основателите на ансамбъл „Тракия“ и проф. Николай Кауфман. Заминава за Франция едва 18-годишна, там завършва „Френска средновековна литература“ и „Културен мениджмънт“. А дипломната й работа по мениджмънт е на тема: „Съхраняването на българската идентичност през вековете, благодарение на българските народни песни“. Преди 26 години във Франция основава квартет „Балканки“ и в продължение на четвърт век концертират във Франция, Европа, САЩ. „Репертоарът ни включва изпълнения от различните фолклорни области на България, с всички характеристики, но и с нашето звучене, лични аранжименти, които да отговарят на вкуса ни, бидейки верни на нашия фолклор“ – казва Милена Желязкова. От 2005 година тя води мастъркласове в цяла Франция и Италия, участва в различни фестивали, а през 2016 година е поканена от Маргарет Душоно, създателка на Международния институт по народна музика в Обань, близо до Марсилия. Там открива редовен клас с 15 ученици, които се обучават 4 години и изучават българския фолклор. „Хората са впечатлени още преди да дойдат в България. Когато чуят българските народни песни, казват: „Това е нещо невероятно“. Вибрацията от тези гласове, песни, аранжиментите е толкова силна, че ние искаме да дойдем и да се потопим в самата страна. Те идват вече спечелени за нашата кауза. За мен нашият фолклор, култура, език и писменост са моята мисия“ – категорична е Милена. А наскоро е издала във Франция и своя първи роман, който носи името „Българката“. „В него пиша само за България и всичко хубаво българско“.  Заедно с квартет „Българка“ и предстоят концертни изяви с известния френски джазмен Андре Манукян.


Идеята за гостуването в Рила  е на Фондация „Арденца“ и нейната създателка проф. Даниела Дикова, преподавател по пиано в Националната музикална академия. „Случайността ме запозна с Милена Желязкова, която е певица с изключително изтънчен вкус. За мен тя е израз за нивото на певеца от 21-ви век, който смесва  различни стилове музика, но по един много естетски начин.Тя е образец за това. Да, вярно е, че в момента се смесва всичко, но не всичко е естетско. Затова фондация „Арденца“ прие нейното предложение да направим общо събитие. Фондацията е организатор заедно с община Рила, с която работим чудесно – Мариана Костова, която отговаря за културните събития, кмета Георги Кабзималски и неговия заместник Лазар Чавков“.


В град Рила гостува и Маргарет Душоно, създател на Международния институт по световна музика в Обань до Марсилия. Институтът предлага обучение по характерна народна музика от цял свят и работи в тясно сътрудничество с консерваторията в Марсилия, за да издава дипломи в края на обучението. „Милена Желязкова е част от  нашите 12 преподаватели, които работят в института и представя България. Всеки един от преподавателите е наследник на музикалната култура на собствената си държава и целта е те да я предават на учениците по начина, по който и те са я получили“. В института се обучават постоянно около 100 ученици от Франция и цяла Европа и 300 ученици, които се включват в определени мастъркласове. Маргарет Душоно оценява усилията на проф. Даниела Дикова и фондация „Арденца“ френски граждани да гостуват в Рила и да се докоснат до културата на собствения им учител. Щастлива е от едноседмичното гостуване в Рила, от гостоприемството и се надява в бъдеще да имат още съвместни проекти.


31-годишният Дамян Жакубе бе част от групата, която гостува в Рила, ученик на Милена Желязкова. Заради магията на българския фолклор започва сам да изучава български език и се справя чудесно. Езикът ни според него е много интересен, както и диалектите.  Впечатляващо е изпълнението на песента „Пуста младост“, с която миналата година разплакал хората от съседното село Смочево. „Пеенето е директен път към сърцата на хората“ – казва Дамян и твърди, че в България се чувства както у дома си. Впечатлен е от доброто отношение на българите и тяхната сърдечност.


Едноседмичното гостуване в Рила на французи, белгийци, австрийци е доказателство, че красотата и хармонията на  българския фолклор обединява нации. В основата на което стои очарователната българка Милена Желязкова.


   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Опасните игри в социалните мрежи

Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..

публикувано на 09.05.25 в 13:44

Филологията – специалност за ценители и пазители на словото

Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..

публикувано на 09.05.25 в 11:55

В Сандански ще обучават неграмотни лица

В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..

публикувано на 09.05.25 в 11:50
Ваня Кромбоа

Какво казват гласовете от квартала?

Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...

публикувано на 09.05.25 в 11:01

Единствената ферма за ценни кожи в България вече е затворена

Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..

публикувано на 08.05.25 в 13:56

Киберсигурността не е въпрос на организация, а начин на мислене

Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..

публикувано на 08.05.25 в 11:26

Ученически конкурс „Моето читалище“ организират в Белица

Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..

публикувано на 08.05.25 в 11:14