Група от 33-ма французи, белгийци, австрийци и италианци гостуваха за втора поредна година в град Рила и изучаваха в продължение на седмица красотата на българското народно многогласно пеене. Хора с различни професии, които пеят за удоволствие, но обединени от любовта към българската народна музика.
Техен вдъхновител и ментор е българската певица Милена Желязкова, която живее във Франция 30 години. В родния Пловдив, започва музикалната и кариера, изучава пиано, но се увлича и по българската народна музика – майка й пее и танцува в самодейната трупа на ансамбъл „Тракия“, пеят всичките и близки хора от семейството. Нейни ментори са Николай Стойков, един от основателите на ансамбъл „Тракия“ и проф. Николай Кауфман. Заминава за Франция едва 18-годишна, там завършва „Френска средновековна литература“ и „Културен мениджмънт“. А дипломната й работа по мениджмънт е на тема: „Съхраняването на българската идентичност през вековете, благодарение на българските народни песни“. Преди 26 години във Франция основава квартет „Балканки“ и в продължение на четвърт век концертират във Франция, Европа, САЩ. „Репертоарът ни включва изпълнения от различните фолклорни области на България, с всички характеристики, но и с нашето звучене, лични аранжименти, които да отговарят на вкуса ни, бидейки верни на нашия фолклор“ – казва Милена Желязкова. От 2005 година тя води мастъркласове в цяла Франция и Италия, участва в различни фестивали, а през 2016 година е поканена от Маргарет Душоно, създателка на Международния институт по народна музика в Обань, близо до Марсилия. Там открива редовен клас с 15 ученици, които се обучават 4 години и изучават българския фолклор. „Хората са впечатлени още преди да дойдат в България. Когато чуят българските народни песни, казват: „Това е нещо невероятно“. Вибрацията от тези гласове, песни, аранжиментите е толкова силна, че ние искаме да дойдем и да се потопим в самата страна. Те идват вече спечелени за нашата кауза. За мен нашият фолклор, култура, език и писменост са моята мисия“ – категорична е Милена. А наскоро е издала във Франция и своя първи роман, който носи името „Българката“. „В него пиша само за България и всичко хубаво българско“. Заедно с квартет „Българка“ и предстоят концертни изяви с известния френски джазмен Андре Манукян.
Идеята за гостуването в Рила е на Фондация „Арденца“ и нейната създателка проф. Даниела Дикова, преподавател по пиано в Националната музикална академия. „Случайността ме запозна с Милена Желязкова, която е певица с изключително изтънчен вкус. За мен тя е израз за нивото на певеца от 21-ви век, който смесва различни стилове музика, но по един много естетски начин.Тя е образец за това. Да, вярно е, че в момента се смесва всичко, но не всичко е естетско. Затова фондация „Арденца“ прие нейното предложение да направим общо събитие. Фондацията е организатор заедно с община Рила, с която работим чудесно – Мариана Костова, която отговаря за културните събития, кмета Георги Кабзималски и неговия заместник Лазар Чавков“.
В град Рила гостува и Маргарет Душоно, създател на Международния институт по световна музика в Обань до Марсилия. Институтът предлага обучение по характерна народна музика от цял свят и работи в тясно сътрудничество с консерваторията в Марсилия, за да издава дипломи в края на обучението. „Милена Желязкова е част от нашите 12 преподаватели, които работят в института и представя България. Всеки един от преподавателите е наследник на музикалната култура на собствената си държава и целта е те да я предават на учениците по начина, по който и те са я получили“. В института се обучават постоянно около 100 ученици от Франция и цяла Европа и 300 ученици, които се включват в определени мастъркласове. Маргарет Душоно оценява усилията на проф. Даниела Дикова и фондация „Арденца“ френски граждани да гостуват в Рила и да се докоснат до културата на собствения им учител. Щастлива е от едноседмичното гостуване в Рила, от гостоприемството и се надява в бъдеще да имат още съвместни проекти.
31-годишният Дамян Жакубе бе част от групата, която гостува в Рила, ученик на Милена Желязкова. Заради магията на българския фолклор започва сам да изучава български език и се справя чудесно. Езикът ни според него е много интересен, както и диалектите. Впечатляващо е изпълнението на песента „Пуста младост“, с която миналата година разплакал хората от съседното село Смочево. „Пеенето е директен път към сърцата на хората“ – казва Дамян и твърди, че в България се чувства както у дома си. Впечатлен е от доброто отношение на българите и тяхната сърдечност.
Едноседмичното гостуване в Рила на французи, белгийци, австрийци е доказателство, че красотата и хармонията на българския фолклор обединява нации. В основата на което стои очарователната българка Милена Желязкова.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..