Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Контейнери за зелени отпадъци поставят в Благоевград

124 нови контейнера, предназначени за разделно събиране на биоразградими и/или зелени отпадъци, вече се поставят на различни места в община Благоевград. Съдовете са кафяви на цвят и са обозначени с ясни надписи, за да се отличават от останалите контейнери за смет. Наличието им е част от новата компостиращата инсталация, която вече работи в община Благоевград.

„Основната цел за работата на инсталацията е намаляване количеството на депонираните битови отпадъци, чрез осигуряване на допълнителен капацитет за разделното събиране, рециклиране и компостиране на зелените и биогразградими отпадъци. До средата на седмицата ще бъдат разположени всички 124 контейнера. В тях могат да се поставят всякакви зелени отпадъци от градини, дворове и зелени площи. Те ще се преработват в новата компостираща инсталация“, съобщи за Радио Благоевград Олга Георгиева, еколог в Община Благоевград.

Кафявите контейнери за зелени отпадъци са разположени на фиксирани точки – училища, детски градини, болници, паркове и игрища, на гробищния парк, около спортните площадки и зелените пространства в Благоевград. Такива вече има поставени и по селата в общината. Обемът на контейнерите е 1100 литра. При направената проверка от служители на Община Благоевград е установено, че в новите контейнери са били изхвърляни и найлонови торбички с битови отпадъци.

„Това ще затрудни изключително много работата на инсталацията. Затова, апелирам гражданите, да използват съдовете само по предназначение и в тях да не се изхвърля смесен битов отпадък“, коментира още Олга Георгиева.

По отношение намерението на Община Благоевград да постави допълнителни контейнери за употребявани дрехи и обувки, екологът съобщи, че в момента се очаква да се вземе решение на национално ниво. Все още не е приета Наредбата за отпадъците от обувки и текстил, на която срокът за обсъждане е изтекъл още през август месец, 2022 г. Предвиденото в нея среща възражения от страна на бизнеса, който работи в тази област и затова не може да се вземе консенсусно решение. На този етап на територията на града има 5 броя контейнери за употребявани дрехи и обувки.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Олга Георгиева:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Поезията на Тил Линдеман с представяне в Благоевград

На 4 декември в Благоевград ще бъде представена книгата „Тил Линдеман: 100 стихотворения“. Това е първият превод на български език на поезията на Тил Линдеман , за която Георги Гаврилов казва, че  в нея:  „Линдеман е много по-открит, раним, на моменти също така брутален и провокативен, но на мен ми стана много по-близък, след като прочетох..

публикувано на 27.11.25 в 16:29
Николай Пеев

Онлайн обучителна платформа връща фокуса върху качественото образование

„Образованието е сред фундаментите, върху които се изгражда всяко развито общество“, заяви в интервю за Радио Благоевград създателят на онлайн образователната платформа EduQuest Николай Пеев. По неговите думи основната мисия на платформата е да насърчава младите хора да развият устойчив интерес към ученето и личностното развитие. Пеев е завършил..

публикувано на 27.11.25 в 16:20

Заплащане при работа по време на празници

Положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден, се дължи допълнително 100 % увеличение, каза днес в предаването „Приемна в ефир“ по Радио Благоевград Славянка Симитчийска, директор на Инспеция по труда- Благоевград. От Инспекцията по труда напомнят, че в поредицата от коледни и..

публикувано на 27.11.25 в 14:08

Отлагат се с две години рестрикциите на СЗО към тютюна

Тютюнопроизводството е застрашен земеделски сектор в целия Европейски съюз и по света, и това притеснение идва от рестрикциите на Световната здравна организация, която цели да го ограничи. Темата бе основен акцент в проведената миналата седмица 11-та Конференция на Световната здравна организация /СЗО/ в Женева, КОР-11, на която тютюнопроизводители..

публикувано на 27.11.25 в 13:59

СУИЧЕ с благотворителен концерт за патронния си празник

Средно училище с изучаване на чужди езици „Св. Климент Охридски“ отбеляза патронния си празник с благотворителен концерт . Събитието под надслов „Творци на бъдещето“ по повод 34 години от основаването на учебното заведение събра ученици, преподаватели, родители и гости, които отбелязаха празника с богата и емоционална програма...

публикувано на 26.11.25 в 14:49
Владимир Перев

Нападението над Перев: не инцидент, а акт на омраза

Българският журналист и общественик Владимир Перев стана жертва на физическа и словесна агресия в центъра на Скопие. Нападението, извършено в присъствието на множество свидетели, отново постави въпроса за сигурността на българите в Република Северна Македония и за засилващия се език на омразата срещу тях. В интервю за Радио Благоевград председателят..

публикувано на 26.11.25 в 10:37

Коледният дух завладява Благоевград – сцена за всички и празник за всеки квартал

Започва коледният месец, а Благоевград вече грее в светлини. Тази година общината е подготвила богата и разнообразна коледно-новогодишна програма, в която ще се включат всички културни институти, спортни клубове, училища и читалища, както и популярни гостуващи артисти. В новогодишната нощ благоевградчани и гостите на града ще могат да..

публикувано на 26.11.25 в 10:23