При жените ракът на гърдата е най-често диагностициран и водеща причина за смърт от рак по света. Навременната диагностика е от изключителна важност при изследване на злокачествени образувания. Колкото по-рано се открие и диагностицира ракът на гърдата, толкова по-голям е шансът той да бъде преборен напълно.
68% от лекуваните пациенти с рак на гърдата в България обаче са били диагностицирани в стадий II и III и едва 12% в стадий 0-I. Подобна е ситуацията с късното откриване на заболяването и в Румъния, докато в останалите европейски държави процентът на пациентите, диагностицирани в ранен стадий на заболяването, е 27%.
Същевременно с това при значително по-ниска заболяваемост (127.4 на 100 000 спрямо 170 на 100 000 за Европа), България е с по-висока смъртност (46.2 на 100 000 спрямо 40.6 на 100 000 за Европа) и по-ниска 5-годишна преживяемост (с 11,1% по-ниска от средната за Европа според EUROCARE-5).
Тези данни разкриват сериозния проблем с липсата напревенция и работещи скринингови програми в страната.
Именно това мотивира началника на Отделението по обща хирургия на УМБАЛ „Лозенец - д-р Ваня Митова, да създаде първото у нас онлайн приложение за профилактика, скрининг и проследяване на пациенти с рак на гърдата.
Приложението BreastHelp се състои от модул както за здрави жени, така и от модул за вече диагностицирани с рак на гърдата. Всеки пациент може безплатно да инсталира и ползва BreastHelp през медицинската платформа Haelee на всякакъв вид електронни устройства.
„Ние лекарите ежедневно, борейки се с тази болест, мога да кажа, че се срещаме със случаи, които до голяма степен са стигнали до края на развитието си, още преди да стигнат до лекарска помощ. Ние всички знаем, че профилактиката в България не е нещо, което е предимство като цяло – нито на населението, нито на държавата и властимащите, така че единственото, което ни остава е да търсим всевъзможни алтернативни начини, за да подтикнем хората към това да се грижат повече за здравето си“, така обясни в ефира на Радио Благоевград, необходимостта от създаването на приложението, д-р Ваня Митова.
Онлайн онкологичната комисия е най-новото в приложението BreastHelp, като идеята й е всеки пациент да има достъп освен физически до онкокомисия в съответното лечебно заведение, а и до мултидисциплинарен екип специалисти, който да разгледа индивидуално неговия случай и да вземе единодушно решение кой вид лечение би бил най-добрият за пациента. Членовете на комисията са водещи в областта. Председател е проф. Константа Тимчева, с над 35-годишен стаж в онкологията, бивш национален консултант. Лъчетерапевт с богат опит при лечение на рак на гърдата е проф. Иглика Михайлова. Д-р Лидия Чавдарова е специалист по нуклеарна медицина. Д-р Митова е хирургът специалист.
„Обикновено онкологичните комисии би следвало да бъдат както предоперативно, така и следоперативно. В цял свят такива мултидисциплинарни комисии консултират пациентите задължително преди започване на тяхното лечение. В България това нещо не се случва. Обикновено решението се взема еднолично от лекуващия лекар и в резултат на това пациентът може да бъде ощетен, и това да се отрази не само на моментното му състояние, а да има и дългосрочен ефект от това еднолично решение. В България, в 95% от случаите, предонкологични комисии не се извършват. В почти 70% от случаите онкологичните комисии са резултат от взимане на решение от двама човека – онкологът, който отива в съответното лечебно заведение като консултант, и съответният лекуващ лекар. Много често ключови специалисти липсват. В резултат на всичко това, пациентът всъщност е минал на една проформа онкологична комисия“, коментира за предаването „Сюжети от деня“ д-р Митова, като допълва, че често българските пациенти научават за съществуването на такива комисии, след като всичко вече е минало и трябва да отидат на последващо лечение.
Онкологичната онлайн комисия в приложението отговаря със становище на специалистите до 48 часа, което отново поставя телемедицината пред чакането пред кабинети на различни специалисти и запазването на час за преглед, месеци предварително, които могат да се окажат ключови за развитието на болестта.
Чуйте повече в разговора на Ваня Бахчиванова с д-р Ваня Митова.
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..