Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Чолаков:

Хората, които коват законите у нас, следват първо политическите си интереси

Иван Чолаков

В Народното събрание има много добри професионалисти, но за съжаление техният глас не се чува. Нещата се решават, преди всичко, на политическо ниво. За съжаление, когото и да изберем за депутат, той започва да мисли първо като политик, а след това като експерт. И затова актовете, които ражда парламентът, особено последният, се водят не от една правилна регулация на обществените отношения, какъвто е смисълът на нормотворчеството, а от преследване на дребни, малки политически цели. Това заяви адвокат Иван Чолаков в ефира на Радио Благоевград.

Той определи последните законодателни изменения, касаещи нарушителите на пътя, като неефективни и неработещи.

„Точно тези разпоредби от Наказателния кодекс, които имаха за цел да санкционират водачи след употреба на алкохол или наркотици, бяха променяни през последните 15 години много често. И очевидно, всяка една от промените, която се правеше в наказателния закон в тази част поради популисткия си характер, се явяваше неефективна.

Тези промени не доведоха до намаляване на нарушителите. И всеки един специалист по наказателно право ще потвърди, че увеличаването на наказанията не води до намаляване на престъпленията.

Превенцията и неотменността на наказанието, както и бързото правораздаване, е инструментът, който намалява съответната престъпна дейност“, подчерта адвокат Чолаков.

Той е категоричен, че всички нарушители трябва да получават бързо и ефективно правосъдие.

„Сега за това деяние – шофиране след употреба на алкохол или наркотици, се предвиждат три наказания - лишаване от свобода, глоба и лишаване от право да се управлява МПС. За едно обикновено деяние без ПТП до момента се налагаха задължително три наказания. Сега към всичките тези три наказания прибавиха и отнемане на кола, което е популистка мярка. Сигурен съм, че съвсем скоро, като мине през контрола на съда в Люксембург, ще се окаже, че последната разпоредба не съответства на европейското законодателство, защото се явява прекомерно наказание“, заяви Чолаков.

Според него законодателните промени са писани набързо. Този начин на нормотворчество изключва възможността за обществено обсъждане, за да се чуе гласа на практикуващите юристи. Вместо това се чува гласът на политиците или на юристите, които никога не са влизали в съдебна зала.

Чолаков коментира и заявките да бъдат ремонтирани въпросните законодателни промени.

„Промените, според мен, ще бъдат направени не в насока да се коригира безумието, а за да се узакони. Вече започна отнемането на автомобили и на това се дава широка медийна гласност. А отнемането трябва да стане с присъдата на съда. Когато съдът признае водача за виновен, наложи му първо трите наказания, и чак след това се стигне до отнемането. А сега вече започнаха да отнемат автомобили без да има предвиден такъв ред в закона. И вместо някой министър да излезе и да каже: Извиняваме се за правната неграмотност на нашите служители, ще коригираме поведението им, прокуратурата взе да угажда на полицаите и да разпорежда изземването като веществено доказателство. Нещо, което първо не е необходимо. Как досега всичките тези дела се разглеждаха без превозното средство да се изземва като веществено доказателство“, попита Иван Чолаков.

„Видях и едно друго безумие на промените, които се писаха на коляно. По предложение на служебния министър Иван Демердиежв, МВР предлагаше да се криминализира отказът на водача да даде проба за алкохол или наркотици. Това предложение е взето на ангро и сложено в НК без да се осмисли други свързани с него поведения. В момента се предвижда лишаване от свобода за водач, който откаже да даде проба и е бил вече санкциониран административно за такъв отказ. Вече при повторен отказ е предвидена наказателна отговорност. Като в същото време не е предвидена такава наказателна отговорност, ако имаш влязла в сила присъда за шофиране с алкохол или накротици“, даде пример адвокатът.

Иван Чолаков определи като неадекватни опитите да се дефинира що е то интимна връзка.

„Тези изменения пак бяха писани по конкретен повод и отново прибързано. Ако погледнем брой 66 на ДВ, ще видим, че депутатите са приели множество изменения на същия този закон, голяма част от които са разумни и ще доведат до ефективно правоприлагане. Те влизат в сила от 2024 година. Но пропуснали да уредят дефиницията на интимната връзка, сложиха тази глупост в последните изменения“, коментира той.

Чолаков подчерта, че хората, които правят българското нормотворчество, следват само политическите си интереси. И прогнозира, че случаите, при които хората ще усещат липсата на справедливост, ще се множат.

Иван Чолаков коментира и наближаващите местни избори.

Той припомни, че вече има опит в местното управление.

„Моят политически опит е с голяма давност. Аз бях общински съветник в Сандански от 2003 до 2007 година. Тогава бях млад, разсъждавах по-емоционално. След като ми приключи мандатът, си бях поставил забрана десет години да не се занимавам с политическа дейност. Този срок изтече и сега вероятно ще проверя дали мога да бъда отново политически активен“, призна той.

Чолаков ще има своя кандидатска листа за общинския съвет.

„Ако хората ме подкрепят, вярвам, че ще бъде полезен за града и общината с това, което съм научил в правото“, увери той.

Цялото интервю с Иван Чолаков може да чуете в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Кънев: Човек, когато вярва, се случват чудеса!

На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..

публикувано на 23.01.25 в 15:19

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36