В деня, когато се навършват 68 години от издаването на първия брой на книгата "Световните рекорди на Гинес", Ви срещаме с рекордьора Георги Гайдарджиев. Той започва да тренира от 6-годишен на лостове, а с годините става носител на над 100 медала от световни, европейски и още ред първенства по канадска борба. Човекът, който е неотлъчно до него в състезанията и успехите, е неговият по-голям брат. Той е и причината Георги да започне да тренира още от съвсем малък.
"Основният импулс за моите успехи дойде от брат ми. Където и да ходехме, семейство и приятели постоянно го хвалеха колко е силен, как прави набирания. Той винаги им казваше, че един ден аз ще стана по-силен от него. За едно дете на 6 години, това прави изключително впечатление, дава изключителна вяра. След 2 - 3 години вече правех набирания с една ръка - 5-7, което е рядкост, и така започна всичко", разказва за Радио Благоевград Гайдарджиев.
Георги Гайдарджиев е носител на титлата "Спортист номер 1 на Благоевград", а през 2013 става и почетен гражданин, след като поставя исторически рекорд на Гинес за най-много набирания на 1 ръка – 17 за 1 минута. "Минималната граница за рекорд на Гинес беше 9 набирания на една ръка. Никой до този момент не беше пробвал да ги изпълни спрямо критериите. Още от 4 клас, при направата на 7-10 набирания, беше ясно как никой познат не може да ги достигне. От тогава стана моя цел, мечта направата на Световен рекорд по най-много набирания на една ръка", споделя Георги Гайдарджиев.
През 2012 година, навръх 5 октомври - празника на Благоевград, световният шампион по канадска борба Георги Гайдарджиев постига рекорд за книгата на Гинес. В столицата на Хърватска - Загреб, представител на Книгата на Гинес връчва на Гайдарджиев плакет и узаконява рекорда му, а той от своя страна го посвещава на родния си град.
След 7 Европейски, 11 Световни титли и над 100 медала от турнири, на последното си състезание, със спечелена Световна титла, през 2015 година в Мала Азия, златното момче на Благоевград осъзнава, че е достигнал лимита на силите си и решава да сложи край на състезателната си кариера.
"Тогава заедно с Любчо Миланов - вицеевропейски и вицесветовен шампион по канадска борба, отворихме собствена фитнес зала. Работехме от сутрин до вечер, правехме абсолютно всичко двамата сами - тренирахме клиенти, отделно тренирахме състезатели по канадска борба. Тогава всичко това ни дойде в повече и решихме - достатъчно състезания", казва Георги Гайдарджиев за предаването "На отворен прозорец" в ефира на Радио Благоевград.
"Моят съвет към младите хора е да си поставят винаги високи цели, които да разбиват на дребни парчета, постигайки ги малко по малко", призовава Гайдарджиев.
За спорта, младите хора, начинът на хранене и това какво липсва на днешните състезатели, чуйте в интервюто на Ваня Бахчиванова с шампиона и рекордьор на Гинес Георги Гайдарджиев.
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..