Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наръчник помага на родителите по трудния път на адаптацията в детската градина

Тръгването на едно дете на детска градина е важен момент за всяко семейство. Това е емоционален период както за децата, така и за родителите, и обикновено е свързан с различни притеснения, заради които често биват допускани грешки, които затрудняват адаптацията към детското заведение и новата среда за детето. 

В помощ на родителите идва книгата „Пътеводителят на детските градини", където може да бъде намерена информация както за успешното кандидатстване, така и работещи съвети за емоционалната подготовка на децата, а и на родителите, за този стресиращ момент. Автори на наръчника са Катерина Ковачева и Цвети Христанова. 

"Има много книги за адпатация в детската градина на българския пазар, но в такъв формат, с този тип информация, всъщност няма, и ние решихме да я създадем, за да помогнем на семействата. В самата книга посочваме къде могат да се видят актуалните разлики при кандидатстването в различните общини, но базата е една и съща, както изискванията към родителите, правата и задълженията, данни като например какво е "Кооператив", за какви компенсации имат право да кандидатстват и други", разказва за Радио Благоевград Цвети Христанова. 

Освен специалния раздел, в който са синтезирани  всички изисквания и етапи за едно успешно кандидатстване и постъпване на детето в детска ясла или градина, в наръчника могат да бъдат открити и полезни съвети за емоционалната подготовка на децата и за по-плавната им адаптация. Книгата запознава подробно родителите с рутината в яслата и градината. 

"Много е важно какви сигнали дава родителят на детето. Когато се бавим, не можем да си тръгнем, притеснени сме, то вижда, че ние не сме сигурни, не сме уверени. Когато тръгнем спокойни, то вижда, че всичко ще бъде наред. Нищо, че детето може да плаче в този момент, мама му дава сигнал, че тя е спокойна и то го разбира", обясбява Цвети Христанова.

Кои са най-често допусканите грешки от родителите, когато оставят за първи път децата си в детско заведение? Какво трябва да правят и да не правят и как да помогнат на детето да се адаптира по-лесно? Чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова със Цвети Христанова. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Борислав Ханджийски: Който има вяра, нищо не може да го спре

Борислав Ханджийски е кмет на село Габрово, община Благоевград. Познава добре историята на родното място на своите деди,а преди шест години със съмишленици се заема с възстановяването на местния средновековен храм „Свети Георги“. На доброволни начала е изградено и килийно училище, което отвори врати на 24 май 2024 година и което носи името на свети..

публикувано на 14.06.24 в 14:53

Правят модерни СТЕМ и производствен център в бившето Помощно училище в Благоевград

В изцяло променена атмосфера, уютна и спокойна среда учат децата от Център за специална образователна подкрепа „Св. Паисий Хилендарски“ в Благоевград. Оборудвани са кабинети по арт терапия,  кинезитерапия, Монтесори терапия и логопедична стая, както и мека стая с тапицирани стени. Ще бъдат направени модерен СТЕМ център, производствен център, а..

публикувано на 14.06.24 в 09:27

Марияна Кукушева: Технологиите изместват все повече хлебарите от професията

На Спасовден празнуват хлебарите и сладкарите, но за съжаление през последните години се наблюдава все по-малък интерес към тази професия. Това сподели в ефира на Радио Благоевград Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в България. „Това е най-древната професия, която ще продължи..

публикувано на 13.06.24 в 11:53

Кирил Ваклинов: Гърнето ври, нужна е нова политическа система

На България й трябва нова политическа система. Промяната на модела ще започне от горе надолу. Най-логично е властимащите да предизвикат подобни процеси, но не е невъзможно те да бъдат задействани от различни народни движения. Статистиката е брутална – 2,5 милиона пенсионери с минимални пенсии, до тях нареждаме над 1 милион българи, които живеят на ръба..

публикувано на 13.06.24 в 10:38

Ибрахим Кадриев: Спортни експерти обмениха опит в Сакария

40 спортни експерти, здравни работници и преподаватели по физическо възпитание и спорт се завърнаха преди дни от образователен обмен по програма Еразъм в град Сакария, Турция. „Обучението включваше практически и теоретични модули, всеки участник имаше възможност да придобие нови знания и умения в областта на адаптираните спортове“, разказа за Радио..

публикувано на 13.06.24 в 10:32

Ръка за ръка за Радост!

Благотворителен концерт в подкрепа на 19-годишната Радостина Гергьовска подготвят от инициативата „Донеси – Вземи“ и Народно читалище „Никола Йонков Вапцаров-1866”. гр. Благоевград. От седем години младата жена е диогностицирана със заболеването множествена склероза. В края на месеца ѝ предстои вливане на стволови клетки в Турция. Това е..

публикувано на 12.06.24 в 20:05

Традиционен панаир в Склаве, но без гладиаторски битки в селото на Спартак

Традиционен панаир в санданското село Склаве ще има и тази година.  Няма да станем свидетели обаче на уникалната историческа възстановка с гладиаторски битки и пазар на роби в селото на Спартак заради липса на финанси. Местните хора са в подготовка те да се превъплътят във възстановчици, но все още не са готови за едно такова мащабно събитие..

публикувано на 12.06.24 в 12:08